Årets Formbärare 2019

Årets Formbärare 2019.

Den 6 oktober klockan 18.45 koras Årets Formbärare över hela landet. Det är personer, organisationer eller företag som på olika sätt spelar en stor roll för utvecklingen av form- och designområdet i just sin region.

Svensk Forms 13 regionalföreningar har för sjunde året i rad utsett varsin Formbärare i samband med föreningens födelsedag som firas i hela landet den 6 oktober. Formbärarna får stolt bära titeln i ett helt år, fram till nästa Formslaget, Svensk Forms födelsedag. Nästa år fyller föreningen Svensk Form 175 år.

Samtliga motiveringar finns att läsa på Svensk Forms webb

– Årets Formbärare visar på ett inspirerande sätt formområdets bredd och djup från arkitektur och möbeldesign till smyckedesign och barnkläder. Utmärkelsen visar att engagemanget för design är stort över hela landet, inte minst kopplingen till hållbarhet och hantverksskicklighet, säger Mats Widbom, vd på Svensk Form.

Kontakta gärna respektive regionalförening för mer information om Årets Formbärare 2019 och det lokala firandet av Föreningen Svensk Forms födelsedag.

Här är listan på alla Formbärare 2019:

DALARNA

Adam Swärd, modedesigner
Mer info:
 Frida Lindberg, ordförande Svensk Form Dalarna, frida@alicelund.se, 073-996 42 26

GOTLAND
Ann Wolff Foundation
Mer info:
 Maria Backlund, gotland@svenskform.se, 073-946 06 60

JÄMTLAND
Råw Projects, ett samarbete mellan Emma Dahlqvist och Sanna Bodén
Mer info:
  Lena Andersson, jamtland@svenskform.se, 070-583 14 40

NORRBOTTEN
Lotta Lampa, designer och konstnär
Mer info:
 Viktoria Pettersson, norrbotten@svenskform.se, 070-393 19 46

SMÅLAND

Kulturgatan Bodafors, Mikael Löfström och Leif Burman
Mer info:
 Britt-Marie Börjesgård, smaland@svenskform.se, 076-006 35 93

STOCKHOLM

Möbeldesignmuseum och dess grundare Kersti Sandin och Lars Bülow
Mer info:
 Wilson Kalanzi, wilson@wilsonk.se, 070-440 02 99

SYD


Förstberg Ling, arkitektkontor
Mer info:
 Marina Jackler, marina@formdesigncenter.com, 040-664 51 63

VÄRMLAND
Melker of Sweden, friluftsföretag
Mer info:
 Jessica Edlom, jessica@andyellow.se, 070-233 57 95

VÄST
Blaou, barnklädesföretag
Mer info:
 Anna Elzer Oscarson, anna@aeo-studio.com, 0708-40 08 50

VÄSTERBOTTEN
Karin Roy Andersson, smyckekonstnär
Mer info:
 Anna Sjöberg, anna.sjoberg@wayupnorth.se, 070-175 75 40

VÄSTERNORRLAND
Christel Schröder, grafisk formgivare
Mer info:
  Vicci Andersson Sjöbom, vice ordf Svensk Form Västernorrland, vicci.sjobom@gmail.com, 
070-291 74 84

ÖREBRO LÄN


Skogen, idé- och designbyrå
Mer info: 
 Simon Tullstedt, simon@tullstedt.se

ÖST
Ann-Sofie Bergort, entreprenör
Mer info: Hanna Uhrberg, hanna.uhrberg@gmail.com, 0739-19 85 25

Källa: Svensk Form