FC Gute förlänger med Waktel och Björklund
FC Gute kan stolt presentera att A-laget även under 2019 kommer att ledas av Mikael Waktel. Klubben har kommit överens med både Micke och assisterande tränare Olle Björklund om att förlänga deras respektive kontrakt med 1+1, det vill säga över kommande säsong och även ett optionsår för säsongen 2020. FC Gute är nöjda med det arbete som genomförts kring representationslaget sen Micke och Olle kom in och ser fram emot att vidareutvecklas tillsammans.
Vi kom in lite sent i årets säsong, vilket gjorde att det var mycket nytt att ta in. I det stora hela är jag nöjd med hur det blev, säger Micke. Jag är nöjd trots att det varit stökigt, lägger Olle till.
Nu väntar en lång försäsong där truppen ska ta form inför nästa säsong där tränarstaben får chans att sätta sin prägel på hela upplägget.
– Det jag ser fram emot mest är att få vara med från början och förhoppningsvis kunna få ihop truppen så den blir lite tightare. Den starka stommen vi har var anledningen till att jag klev på uppdraget från början, vi vill bygga något som har starkare förankring på ön, säger Micke.
Assisterande tränare Olle Björklund poängterar vikten av att våga satsa på spelare från de egna leden.
– På sikt vill jag att vi litar mera på våra egna produkter, och bara spetsar med spelare från andra sidan!
Några killar från U-lagen fick testa på seniorspel i division 2 under säsongen.
– Vi har några unga kilar som varit uppe och testat på A-laget och det skall bli spännande att se hur de utvecklas, avslutar Micke.
De båda coacherna är eniga om att de hoppas på positiva överraskningar under 2019 men att allt som kommer upp måste hanteras där och då.