Home Locals Kiruna Handboll Kiruna HK på norgeturné

Kiruna HK på norgeturné

0
Kiruna HK på norgeturné
Hoppskott som resulterar i mål.

Altaturneringen är en av Nordnorges största ungdomstävlingar med ca 2500 deltagare. En förutsättning för cupen är Finnmarkshallen som är en fullstor fotbollshall som man även kan nyttjar för handboll och andra aktiviteter genom att nyttja ett arrangemangsgolv. Detta möjliggör fyra fullstora handbollsplaner i samma hall. Dessutom utvidgar Alta sin kapacitet genom att till våren inviga en helt ny handbollsarena. Imponerande!

I år deltog Kiruna HK med 9 lag, 2 fulla bussar med tjejer, killar, ledare och föräldrar. Vi fick uppleva massor av spännande handboll, lång och mysig bussresa, norska våfflor och inte minst en härlig gemenskap. Resultatmässigt klarade sig våra killar födda 00/01 bäst genom att ta silver efter en lite snöplig förlust i finalen. Finalen var helt lika efter fulltid och våra grabbar förlorade efter sudden death förlängning i en kokande och fullsatt arena. Bland våra flicklag lyckades våra 02:or bäst med en 4:e plats i den tuffa konkurrensen. Men som vi KHK:are säger -Resultatet är inte det viktigaste utan det är prestationerna som räknas. Och vi fick se många fina prestationer av våra ungdomar! Vi vill även passa på att tacka våra suveräna föräldrar – de har fixat mat, hejat, tröstat och stöttat på bästa sätt.