Lokalkraft

En bild från fjolårets besök hos FC Norrsken P05.

Även i år så kommer vi i samarbete med PiteEnergi bedriva projeketet Lokalkraft. Genom projektet vi vill inspirera våra ungdomar i kommunen att fortsätta med sitt fotbollsspelande oavsett nivå, genom att få träna med Piteå IF FF:s herrlagspelare. Lagen kommer även få en speciell inbjudan till en av Piteå IF FF:s matcher.

 

Den 12/13 juni och den 12 augusti har alla lag i Piteå kommun med spelare födda 06 möjligheten att träna med herrlagspelarna. Ikväll besöker vi:

– IBFF P06 på Bäckvallen i Svensbyn.

– SAIK/MSSK F06 och SAIK P06 på Heden i Bergsviken

– ÖIF F06/07 på Gotis i Öjebyn

– PIF F06 på Strömsborg.

Tillsammans vill vi skapa en öppenhet och inspiration för de yngre spelarna, en hållbarhet för Piteå kommuns framtida elit- och breddfotboll. För oss handlar det om att fostra våra ungdomar till goda samhällsmedborgare genom fotbollen och föreningslivet samt att inspirera ungdomar i kommunen att fortsätta med sitt fotbollsspelande, oavsett nivå. PiteEnergi jobbar nära det lokala föreningslivet och vill skapa nytta lokalt, Lokalkraft är ett bra exempel på hur samarbete lokalt kan skapa nytta för Piteå.

Har ni frågor om Lokalkraft, kontakta:

Jens Hedström, Piteå IF FF 073-0690563

Ulrika Berglund, PiteEnergi 0911-64804

Detta inlägg finns i sin helhet på Piteå IF (Herr) hemsida https://www.piteaif.se/rss/10072