Polisen har registrerat sammanlagt 19 anmälningar om misstänkta brott i Jokkmokks kommun den senaste veckan.

Under vecka 36 registrerade polisen 19 misstänkta brott i Jokkmokks kommun.
I följande tabell listar vi de vanligaste brottskategorierna bland de här anmälningarna.

Anmälningar om misstänkta brott i Jokkmokks kommun under vecka 36
Brottskod (grupperad) Antal
Skadegörelse 4
Narkotikabrott 3
Inbrottsstöld 2
Ofredande 2
Bedrägeri genom social manipulation 1
Bilstöld 1
Drivmedelsstöld 1
Kortbedrägeri 1
Vapenlagsbrott 1
Trafikbrott 1
Övriga bedrägeribrott 1
Rattfylleri 1

Källa: Polisen, uppgifter bearbetade av Newsworthy

En del anmälningar gäller händelser under just vecka 36, medan andra avser en tidigare tidpunkt. Åtta av 19 anmälningar gällde brott som ska ha begåtts i veckan.

Förutom de misstänkta brotten ovan har polisen registrerat ytterligare ett övrigt ärende i Jokkmokks kommun under veckan. Vi listar dessa i tabellen nedan.

Övriga polisärenden i Jokkmokks kommun under vecka 36
Brottskod (grupperad) Antal
Förlustanmälan 1

Källa: Polisen, uppgifter bearbetade av Newsworthy

Den här listan bygger på ett registerutdrag över anmälningar som upprättats hos polisen mellan 1 september och 7 september för hela landet (den så kallade dygnslistan). Utifrån den har vi räknat samman antalet anmälningar i ett antal brottskategorier.

Det är värt att notera att en mindre del av alla ärenden åtkomstskyddas av polisen och ingår inte i den här statistiken, särskilt de som rör allvarliga våldsbrott, frihetskränkningar och sexualbrott. Inte heller brott mot skyddslagen och terroristbrottslag lämnas ut. Se en komplett lista med skyddade brott här.

———————————————————–
Klicka här – länk till originalinlägget

Källa: Newsworthy (Jokkmokk)
———————————————————–

newsworthyjokkmokk