Inte någon gång under 2000-talet har andelen äldre väljare varit högre i Piteå. Det står klart sedan röstlängderna inför höstens val har fastställts.

När Piteå­borna går till valurnorna i höst har 34 123 rösträtt i valet till kommunfullmäktige. Det är ungefär lika många som 2022.

Precis som i riket som helhet har andelen väljare som är 65 år eller äldre aldrig varit högre i Piteå. I höstens val handlar det om 10 529 personer, vilket motsvarar 31 procent av alla röstberättigade. Andelen över 65 år är högre i Piteå än i riket som helhet.

Det valdistrikt med högst andel äldre väljare i kommunen är Häggholmen Östra där drygt 55 procent av de röstberättigade är över 65 år. I andra änden av skalan finns Bergsviken Östra: där är 20 procent 65 år eller äldre.

Valdistrikten med högst och lägst andel äldre väljare i Piteå
Valdistriktsnamn Andel 65 år och äldre
Häggholmen Östra 56,1 %
Häggholmen Västra 51,7 %
Norrmalm 34,0 %
Klubbgärdet 23,1 %
Strömnäs 21,4 %
Bergsviken Östra 20,0 %

Samtidigt har 5 167 personer mellan 18 och 29 år rösträtt i höstens kommunalval i Piteå – eller 15 procent av de röstberättigade. Det är färre än någonsin under 2000-talet.

Det finns skillnader mellan hur de båda väljargrupperna röstar: I riksdagsvalet 2022 röstade till exempel de äldre i högre utsträckning på Socialdemokraterna och de yngre oftare på Vänsterpartiet eller Moderaterna, enligt SVT:s valundersökning. Yngre rankade oftare jämställdhet och skattefrågor som de viktigaste skälen för sitt partival. De äldre var mer intresserade av äldreomsorg och pensioner.

Enligt samma undersökning var det vanligare att yngre väljarna bytte parti. Nästan hälften av de yngre som hade rösträtt 2018 bytte parti 2022.

Störst andel unga väljare i Piteå finns i Backen Källbo där ungefär var fjärde röstberättigad är mellan 18 och 29 år.

1 801 förstagångsväljare i Piteå

Högst andel förstagångsväljare finns dock i Öjebyn Centrala, där 8,2 procent av de röstberättigade får gå till valurnorna för första gången i september. De är betydligt färre i Häggholmen Östra, bara 2,6 procent.

Valdistrikten med högst och lägst andel förstagångsväljare i Piteå
Valdistriktsnamn Andel förstagångsväljare
Öjebyn Centrala 8,2 %
Djupviken Norra 7,6 %
Norrmalm 7,3 %
Sjulsmark Alterdalen Sikfors 4,1 %
Roknäs Lillpite Markbygden 3,4 %
Häggholmen Östra 2,6 %

I kommunen är det totalt 1 801 personer som får rösta för första gången i höst. Det motsvarar 5,3 procent av de röstberättigade. Andelen förstagångsväljare har minskat något jämfört med 2022.

I hela riket är 5,9 procent av de röstberättigade i kommunalvalen förstagångsväljare, vilket alltså är högre andel än i Piteå. De svenska förstagångsväljarna är fler i årets val än de var 2022

Rekordmånga icke-medborgare får rösta i Piteå

För att få rösta i riksdagsvalet krävs att man är svensk medborgare och är eller har varit folkbokförd i Sverige. På kommun- och regionnivå ska väljaren vara folkbokförd i kommunen eller regionen, och man kan ha rösträtt även om man är medborgare i ett annat land. För EU-länder, Island och Norge räcker det att vara folkbokförd. För medborgare i annat land, eller statslös, krävs att hen är folkbokförd i Sverige i minst tre år före valdagen.

Av dem som har rösträtt i höstens val i Piteå är 2,8 procent inte svenska medborgare, vilket är den lägsta andelen i Norrbotten. Det är fler än i något annat val under 2000-talet. Flest är de i Öjebyn Norra, där 6,1 procent av väljarna inte är svenska medborgare. Motsvarande siffra i Svensbyn och Hortlax, valdistrikten med minst andel som inte är svenska medborgare, är 0,7 procent av de röstberättigade.

Valdistrikten med högst och lägst andel ej svenska medborgare i Piteå
Valdistriktsnamn Andel ej svenska medborgare
Öjebyn Norra 6,1 %
Öjebyn Centrala 5,7 %
Djupviken Norra 5,6 %
Sjulnäs Böle 1,0 %
Svensbyn 0,7 %
Hortlax 0,7 %
Valdistrikt Röstberättigade Förstagångsväljare 18–29 år 65– år Ej medborgare
Roknäs Lillpite Markbygden 1 426 3,4 % 12,1 % 33,0 % 2,4 %
Sjulsmark Alterdalen Sikfors 1 379 4,1 % 11,7 % 30,6 % 2,8 %
Sjulnäs Böle 1 318 4,2 % 13,9 % 25,9 % 1,0 %
Svensbyn 744 4,6 % 11,4 % 28,5 % 0,7 %
Porsnäs Östra 1 039 4,6 % 9,0 % 33,6 % 1,6 %
Porsnäs Västra 859 5,2 % 15,6 % 24,6 % 2,3 %
Rosvik 1 581 4,9 % 11,3 % 32,4 % 2,3 %
Bergsviken Västra 1 114 4,9 % 11,8 % 26,8 % 1,3 %
Bergsviken Östra 898 5,2 % 12,6 % 20,0 % 2,0 %
Hortlax 1 528 6,0 % 14,7 % 29,3 % 0,7 %
Öjebyn Centrala 961 8,2 % 16,6 % 24,8 % 5,7 %
Öjebyn Norra 1 537 5,5 % 14,6 % 30,0 % 6,1 %
Öjebyn Södra 1 454 5,2 % 13,3 % 28,6 % 3,4 %
Djupviken Norra 1 691 7,6 % 24,0 % 24,8 % 5,6 %
Djupviken Södra 1 359 5,7 % 11,1 % 29,1 % 1,5 %
Backen Annelund 1 445 5,3 % 15,2 % 27,5 % 2,8 %
Backen Källbo 1 646 6,1 % 26,1 % 32,8 % 3,1 %
Häggholmen Västra 1 692 5,0 % 19,9 % 51,7 % 2,6 %
Norrmalm 776 7,3 % 24,7 % 34,0 % 2,8 %
Häggholmen Östra 1 511 2,6 % 12,4 % 56,1 % 4,9 %
Strömnäs 1 283 6,5 % 16,4 % 21,4 % 3,8 %
Pitholm 1 500 5,8 % 16,1 % 26,6 % 2,3 %
Klubbgärdet 1 175 6,0 % 19,1 % 23,1 % 2,2 %
Munksund Norra 1 295 4,5 % 13,0 % 32,7 % 2,1 %
Munksund Södra 1 339 4,5 % 12,2 % 28,4 % 2,8 %
Blåsmark Hemmingsmark 743 5,9 % 12,0 % 29,6 % 2,0 %
Jävre 830 4,3 % 11,0 % 31,6 % 1,4 %

———————————————————–
Klicka här – länk till originalinlägget

Källa: Newsworthy (Piteå)
———————————————————–

newsworthypitea