I ett väldigt jämnt riksdagsval ser Ulf Kristerssons koalition ut att förlora sin majoritet. Piteå kommuns väljare slöt däremot upp bakom Tidöpartierna mer än i förra valet.
Enligt de preliminära resultaten på måndagen ser Tidöpartierna ut att förlora riksdagsvalet. Partierna får tillsammans 49 procent av rösterna, 0,5 procentenheter mindre än i förra riksdagsvalet. Det skulle ge 173 mandat – inte tillräckligt för majoritet.
I Piteå kommun får Moderaterna, Liberalerna, Kristdemokraterna och Sverigedemokraterna 39,7 procent av rösterna efter den preliminära rösträkningen. Det är 4,8 procentenheter fler än 2022.
Ser man till de enskilda partierna tappade Sverigedemokraterna, medan Moderaterna, Liberalerna och Kristdemokraterna gick framåt.
| Parti | 2026 | 2022 | Förändring |
|---|---|---|---|
| Sverigedemokraterna | 15,5 % | 16,1 % | −0,7 |
| Moderaterna | 15,3 % | 12,8 % | +2,4 |
| Kristdemokraterna | 5,9 % | 4,0 % | +1,9 |
| Liberalerna | 3,0 % | 2,0 % | +1,0 |
Av de rödgröna partierna gick Miljöpartiet framåt, medan Centerpartiet, Socialdemokraterna och Vänsterpartiet backade.
Sammanlagt fick de rödgröna 58,6 procent av rösterna i Piteå kommun (−5,3 procentenheter).
| Parti | 2026 | 2022 | Förändring |
|---|---|---|---|
| Socialdemokraterna | 42,7 % | 48,0 % | −5,3 |
| Vänsterpartiet | 6,4 % | 6,9 % | −0,5 |
| Centerpartiet | 5,9 % | 6,0 % | −0,1 |
| Miljöpartiet | 3,6 % | 3,0 % | +0,6 |
Tidöpartierna går framåt i samtliga 27 jämförbara valdistrikt i Piteå. Störst var uppgången i Roknäs Lillpite Markbygden (+8,6 procentenheter).
Trots att det ser ut att bli förlust på riksnivå ökade Tidöpartierna sitt väljarstöd i riksdagsvalet i 186 av 290 kommuner. Allra störst var uppgången i Dorotea där man växte med hela 8,5 procentenheter. Det störst tappet var i Burlöv där man föll med 5,4 procentenheter.
I Norrbottens län hade Tidöpartierna plussiffror i 13 av 14 kommuner.
Analysföretaget Vera Policy, som ligger bakom SVT:s valprognos, drar slutsatsen att de rödgröna partierna vann röster framför allt i storstädernas valdistrikt med många invandrare.
| Kommun | 2026 | 2022 | Förändring |
|---|---|---|---|
| Övertorneå | 46,1 % | 40,9 % | +5,2 |
| Piteå | 39,7 % | 34,9 % | +4,8 |
| Arvidsjaur | 46,8 % | 43,1 % | +3,7 |
| Arjeplog | 49,2 % | 45,6 % | +3,6 |
| Överkalix | 44,5 % | 40,9 % | +3,6 |
| Kalix | 46,7 % | 43,3 % | +3,4 |
| Haparanda | 54,1 % | 51,2 % | +2,9 |
| Gällivare | 48,7 % | 45,9 % | +2,8 |
| Pajala | 45,5 % | 42,7 % | +2,8 |
| Kiruna | 44,4 % | 41,8 % | +2,6 |
| Boden | 46,1 % | 44,2 % | +1,9 |
| Luleå | 43,7 % | 42,0 % | +1,7 |
| Älvsbyn | 42,8 % | 41,5 % | +1,3 |
| Jokkmokk | 38,1 % | 38,9 % | −0,8 |
| Valdistrikt | 2026 | 2022 | Förändring |
|---|---|---|---|
| Roknäs Lillpite Markbygden | 46,7 % | 38,1 % | +8,6 |
| Jävre | 42,0 % | 34,3 % | +7,7 |
| Sjulnäs Böle | 42,6 % | 35,0 % | +7,6 |
| Sjulsmark Alterdalen Sikfors | 48,1 % | 40,9 % | +7,2 |
| Strömnäs | 45,6 % | 38,7 % | +6,9 |
| Porsnäs Västra | 43,6 % | 36,9 % | +6,7 |
| Pitholm | 39,2 % | 32,6 % | +6,6 |
| Rosvik | 50,4 % | 44,0 % | +6,4 |
| Norrmalm | 36,6 % | 30,6 % | +6,0 |
| Munksund Södra | 44,7 % | 38,9 % | +5,8 |
| Svensbyn | 38,4 % | 32,9 % | +5,5 |
| Bergsviken Östra | 40,1 % | 34,8 % | +5,3 |
| Blåsmark Hemmingsmark | 34,5 % | 29,3 % | +5,2 |
| Munksund Norra | 38,3 % | 34,0 % | +4,3 |
| Öjebyn Södra | 37,1 % | 32,9 % | +4,2 |
| Bergsviken Västra | 37,9 % | 33,7 % | +4,2 |
| Djupviken Södra | 37,6 % | 33,5 % | +4,1 |
| Klubbgärdet | 42,7 % | 38,8 % | +3,9 |
| Backen Källbo | 37,9 % | 34,0 % | +3,9 |
| Djupviken Norra | 36,1 % | 32,3 % | +3,8 |
| Backen Annelund | 36,9 % | 33,2 % | +3,7 |
| Hortlax | 41,6 % | 38,1 % | +3,5 |
| Porsnäs Östra | 39,3 % | 36,2 % | +3,1 |
| Öjebyn Centrala | 35,0 % | 32,1 % | +2,9 |
| Öjebyn Norra | 37,3 % | 34,7 % | +2,6 |
| Häggholmen Västra | 32,7 % | 30,2 % | +2,5 |
| Häggholmen Östra | 24,4 % | 22,0 % | +2,4 |
———————————————————–
Klicka här – länk till originalinlägget
Källa: Newsworthy (Piteå)
———————————————————–





























