Magdalena Andersson kan få statsministerposten, men förlorade röster i nästan hela landet. Piteå kommuns väljare hörde till de som övergav partiet i riksdagsvalet.

Socialdemokraterna går mot sitt sämsta valresultat någonsin i riket. Efter den preliminära rösträkningen på måndagen ligger partiet på 28,1 procent av rösterna, 2,3 procentenheter mindre än i förra riksdagsvalet. Den tidigare bottennoteringen är på 28,3 procent i valet 2018.

I Piteå kommun gick Socialdemokraterna från 48,0 till 42,7 procent av rösterna i riksdagsvalet. Det motsvarar ett tapp på 1 977 röster. Det är det sämsta resultatet för partiet i kommunen sedan åtminstone 1973.

Socialdemokraterna backar i samtliga 27 jämförbara valdistrikt i Piteå. Störst var nedgången i Rosvik (−8,6 procentenheter).

I landet som helhet förlorade Socialdemokraterna röster i 279 av 290 kommuner.
Allra störst var tappet i Sorsele där man föll med hela 9,6 procentenheter.

I Norrbottens län hade Socialdemokraterna minussiffror i 13 av 14 kommuner.

Här förlorade Socialdemokraterna flest väljare i Norrbottens län
Kommun 2026 2022 Förändring
Överkalix 36,7 % 42,9 % −6,2
Kiruna 35,9 % 41,9 % −6,0
Arjeplog 32,1 % 37,9 % −5,8
Piteå 42,7 % 48,0 % −5,3
Arvidsjaur 36,9 % 42,0 % −5,1
Haparanda 31,6 % 35,9 % −4,3
Pajala 31,5 % 35,3 % −3,8
Boden 38,5 % 42,2 % −3,7
Kalix 40,5 % 43,9 % −3,4
Luleå 36,2 % 39,5 % −3,3
Gällivare 35,5 % 38,5 % −3,0
Övertorneå 35,7 % 37,4 % −1,8
Älvsbyn 42,1 % 43,2 % −1,1
Jokkmokk 34,4 % 34,2 % +0,2
Socialdemokraternas väljartapp valdistrikt för valdistrikt i riksdagsvalet
Valdistrikt 2026 2022 Förändring
Rosvik 34,9 % 43,5 % −8,6
Djupviken Södra 40,2 % 48,6 % −8,4
Pitholm 44,3 % 52,7 % −8,4
Roknäs Lillpite Markbygden 35,2 % 42,7 % −7,5
Norrmalm 45,8 % 53,3 % −7,5
Backen Annelund 44,2 % 51,1 % −6,9
Sjulnäs Böle 41,0 % 47,7 % −6,8
Strömnäs 37,0 % 43,7 % −6,7
Munksund Södra 42,6 % 48,8 % −6,2
Sjulsmark Alterdalen Sikfors 32,0 % 38,0 % −6,0
Backen Källbo 44,8 % 50,8 % −6,0
Porsnäs Östra 39,5 % 45,2 % −5,7
Bergsviken Västra 45,3 % 50,9 % −5,6
Djupviken Norra 39,1 % 44,4 % −5,4
Öjebyn Södra 46,3 % 51,6 % −5,2
Jävre 43,0 % 48,2 % −5,2
Svensbyn 41,0 % 46,1 % −5,1
Munksund Norra 47,5 % 52,5 % −5,0
Blåsmark Hemmingsmark 44,3 % 49,4 % −5,0
Bergsviken Östra 46,8 % 51,7 % −4,9
Klubbgärdet 36,4 % 41,3 % −4,9
Porsnäs Västra 39,2 % 44,0 % −4,8
Öjebyn Centrala 45,1 % 49,4 % −4,3
Hortlax 42,5 % 46,4 % −3,8
Öjebyn Norra 44,8 % 48,3 % −3,6
Häggholmen Östra 57,2 % 60,8 % −3,5
Häggholmen Västra 53,7 % 56,0 % −2,3

———————————————————–
Klicka här – länk till originalinlägget

Källa: Newsworthy (Piteå)
———————————————————–

newsworthypitea