I förra kyrkovalet röstade knappt var femte medlem. Men i Hortlax församling i Piteå gick 30,3 procent till valurnorna 2021. Det var det högsta valdeltagande i Luleå stift. På söndag är det dags igen.

På söndag hålls kyrkoval. Och även om valdeltagandet hade ökat jämfört med början av millenniet, var det knappast fullt i vallokalerna förra gången. 2021 röstade omkring 900 000 medlemmar – 18,4 procent av de röstberättigade – vilket är något färre än vid valet 2017. Men skillnaderna mellan olika delar av landet är stora, visar Newsworthy genomgång av valdeltagandet församling för församling.

2021 omfattades Piteå kommun av tre församlingar som röstade till varsitt kyrkofullmäktige. I samtliga församlingar var valdeltagandet högre än i riket som helhet. Störst andel utnyttjade sin rösträtt i Hortlax församling, där 1 248 av 4 125 röstberättigade – 30,3 procent – röstade. Det var en ökning med 1,4 procentenheter jämfört med valet 2017. Valdeltagandet 2021 var det högsta i Luleå stift.

Lägst valdeltagande i Piteå hade Piteå församling. Där röstade 3 894 av 18 202 röstberättigade, vilket motsvarar 21,4 procent av medlemmarna. Det är .

Störst minskning av valdeltagandet noterades i Norrfjärdens församling, som gick från 25,1 procent 2017 till 22,5 procent 2021, en minskning med 2,6 procentenheter.

Valdeltagande per församling i Piteå
Församling Kyrkofullmäktige 2021 2017 Förändring (procentenheter)
Hortlax församling Hortlax församling 30,3 % 28,9 % +1,4
Norrfjärdens församling Norrfjärdens församling 22,5 % 25,1 % −2,6
Piteå församling Piteå församling 21,4 % 21,4 % ±0
Valdeltagande per kyrkofullmäktige i Norrbotten
Kyrkofullmäktige Kommun/er Valdeltagande 2021 Valdeltagande 2017 Förändring (procentenheter)
Hortlax församling Piteå 30,3 % 28,9 % +1,4
Norrfjärdens församling Piteå 22,5 % 25,1 % −2,6
Övertorneå församling Övertorneå 22,3 % 24,5 % −2,2
Piteå församling Piteå 21,4 % 21,4 % ±0
Råneå församling Luleå 20,4 % 20,1 % +0,4
Älvsby församling Älvsbyn 19,8 % 19,4 % +0,4
Jokkmokks församling Jokkmokk 19,2 % 19,2 % ±0
Överkalix församling Överkalix 18,7 % 22,8 % −4,1
Bodens pastorat Boden 17,6 % 19,3 % −1,7
Nederluleå församling Luleå 16,6 % 17,5 % −0,9
Luleå domkyrkoförsamling Luleå 16,4 % 17,7 % −1,3
Arjeplog-Arvidsjaurs pastorat Arvidsjaur · Arjeplog 16,3 % 15,5 % +0,8
Pajala församling Pajala 16,3 % 19,4 % −3,1
Kalix församling Kalix 15,6 % 17,1 % −1,5
Haparanda församling Haparanda 13,5 % 14,0 % −0,5
Kiruna pastorat Kiruna 13,2 % 13,6 % −0,4
Gällivare församling Gällivare 10,1 % 12,6 % −2,4

———————————————————–
Klicka här – länk till originalinlägget

Källa: Newsworthy (Piteå)
———————————————————–

newsworthypitea