I höst går 33 299 Piteå­bor till val. Sist landade valdeltagandet på 88 procent, en minskning för första gången
sedan 2002 i kommunen.

I riksdagsvalet 2022 röstade 28 617 personer i Piteå kommun.
Det innebär ett valdeltagande på 87,7 procent, vilket var en minskning jämfört med 2018 års 89,8 procent – och det lägsta valdeltagandet sedan 2006. Därmed bröts den uppåtgående trend som uppvisats under de fyra valen innan dess, där valdeltagandet ökat sedan 2002.

Högst valdeltagande i Norrbottens läns valkrets, som Piteå tillhör, noterades i Piteå kommun, där 87,7 procent röstade i riksdagsvalet. Lägst var valdeltagande i valkretsen i Haparanda kommun, 69,1 procent.

Högst i valdistriktet Bergsviken Västra

Högst valdeltagande i Piteå
hade valdistriktet Bergsviken Västra, där 91,7 procent röstade under förra valet. I valdistriktet Öjebyn Centrala låg valdeltagandet på 80,4 procent, vilket var lägst i kommunen.

Koroplet-karta över partiets stöd i kommunens valdistrikt. Se tabell.

Valdeltagande i riksdagsvalet, i valdistrikten i Piteå

Valdeltagande per valdistrikt i Piteå
Distrikt Valdeltagande Förändring*
Bergsviken Västra 91,7 % −2,0
Jävre 91,5 % −1,0
Blåsmark Hemmingsmark 91,3 % −1,7
Porsnäs Västra 89,8 % +2,1
Hortlax 89,3 % −1,7
Djupviken Södra 89,3 % −1,5
Pitholm 89,0 % −1,0
Munksund Södra 88,9 %
Rosvik 88,9 % −1,9
Sjulnäs Böle 88,4 % −3,7
Svensbyn 87,8 % −2,7
Strömnäs 86,3 % −3,1
Bergsviken Östra 85,8 % −6,9
Klubbgärdet 85,7 %
Backen Annelund 85,5 % −2,8
Sjulsmark Alterdalen Sikfors 85,1 % −6,1
Porsnäs Östra 84,4 % −3,3
Öjebyn Södra 83,7 % −1,9
Norrmalm 83,5 %
Backen Källbo 83,1 % −1,9
Roknäs Lillpite Markbygden 82,8 % −2,9
Munksund Norra 82,5 %
Öjebyn Norra 82,0 % −4,8
Häggholmen Västra 81,9 %
Häggholmen Östra 81,5 % −1,6
Djupviken Norra 81,1 % −6,6
Öjebyn Centrala 80,4 % −3,7

*I de fall samma distrikt finns kvar utan större förändringar.

Piteå tillhör Norrbottens läns valkrets.
Där var valdeltagandet förra valet 84,6 procent. I hela riket landade valdeltagandet 2022 på 84,21 procent,
att jämföra med 87,18 procent 2018.

Valdeltagandet per kommun i Norrbottens läns valkrets
Kommun Valdeltagande Förändring jämfört med 2018
Piteå 87,7 % −2,1 %
Luleå 86,9 % −2,1 %
Boden 85,4 % −2,6 %
Arvidsjaur 85,0 % −0,4 %
Kalix 84,3 % −2,7 %
Älvsbyn 83,3 % −2,1 %
Arjeplog 82,1 % −1,9 %
Kiruna 82,0 % −3,8 %
Jokkmokk 81,6 % −1,8 %
Överkalix 81,3 % −3,8 %
Gällivare 81,0 % −1,3 %
Pajala 79,5 % −1,9 %
Övertorneå 78,2 % −2,8 %
Haparanda 69,1 % −3,7 %

———————————————————–
Klicka här – länk till originalinlägget

Källa: Newsworthy (Piteå)
———————————————————–

newsworthypitea