Mellan maj och juli såldes 129 villor i Piteå kommun.
Det är fler än någon tremånadersperiod sedan 2012.

Det här visar ny statistik från Svensk Mäklarstatistik som Newsworthy har analyserat.

De sålda villorna i Piteå kommun hade ett genomsnittligt pris på 2,2 miljoner kronor. I fjol gjordes 98 affärer vid den här tiden på året.

I hela Norrbotten såldes 546 villor för i snitt 2,4 miljoner kronor.

Statistiken visar även på en prisuppgång i Piteå kommun.
Medelpriset på försäljningarna av villor i kommunen var 1 procent högre än för tre månader sedan. Även i hela Norrbotten ökar villapriserna.
I hela länet noterades en prisuppgång på 1 procent.

Graf: Prisutveckling för villor i Piteå kommun

Grön stapel betyder att priserna stiger, röd att de sjunker.

Priserna på villor stiger i 114 av landets kommuner, medan de sjunker i 43 (i merparten av de resterande kommunerna redovisas inga prisförändringsuppgifter på grund av få försäljningar).
Nedanstående karta visar den geografiska spridningen.

Karta som visar var i landet priserna på villor ökar respektive minskar

Bland kommunerna i Norrbottens län stiger priserna på villor i två av tre kommuner (där det redovisats uppgifter om prisutveckling).
Störst var ökningen i Luleå där priserna steg med 5 procent. I Boden däremot sjönk priserna med 7 procent. Notera att det på grund av få försäljningar saknas uppgifter om prisförändringar för villor i elva av länets 14 kommuner.

20 försäljningar av bostadsrätter

Mellan maj och juli gjordes sammanlagt 20 affärer med bostadsrätter i Piteå kommun. Det kan jämföras med 22 vid motsvarande tid i fjol.

De sålda bostadsrätterna i Piteå kommun hade ett genomsnittligt pris på 1,3 miljoner kronor.

I hela Norrbotten såldes 382 bostadsrätter för i snitt 1,6 miljoner kronor.

Graf: Antal sålda bostadsrätter i Piteå kommun

Eftersom det gjorts färre än 20 försäljningar redovisas inga uppgifter om prisutveckling för bostadsrätter i Piteå den här månaden.

Priserna på bostadsrätter stiger i 59 av landets kommuner, medan de sjunker i 53 (i merparten av de resterande kommunerna redovisas inga prisförändringsuppgifter på grund av få försäljningar).
Nedanstående karta visar den geografiska spridningen.

Karta som visar var i landet priserna på bostadsrätter ökar respektive minskar

Bland kommunerna i Norrbottens län stiger priserna på bostadsrätter i två av tre kommuner (där det redovisats uppgifter om prisutveckling).
Störst var ökningen i Luleå där priserna steg med 3 procent. I Gällivare däremot sjönk priserna med 8 procent. Notera att det på grund av få försäljningar saknas uppgifter om prisförändringar för bostadsrätter i elva av länets 14 kommuner.

Elva försäljningar av fritidshus

Mellan maj och juli gjordes sammanlagt elva affärer med fritidshus i Piteå kommun. Det kan jämföras med tio vid motsvarande tid i fjol.

De sålda fritidshusen i Piteå kommun hade ett genomsnittligt pris på 1,9 miljoner kronor.

I hela Norrbotten såldes 72 fritidshus för i snitt 1,5 miljoner kronor.

Graf: Antal sålda fritidshus i Piteå kommun

Eftersom det gjorts färre än 20 försäljningar redovisas inga uppgifter om prisutveckling för fritidshus i Piteå den här månaden.

Priserna på fritidshus stiger i 33 av landets kommuner, medan de sjunker i 21 (i merparten av de resterande kommunerna redovisas inga prisförändringsuppgifter på grund av få försäljningar).
Kartan intill visar den geografiska spridningen.

Karta som visar var i landet priserna på fritidshus ökar respektive minskar

Tabeller

Försäljningar av villor i Norrbottens län
Kommun Prisutveckling
(3 månader)
Antal försäljningar (senaste 3 månaderna) Medelpris (kr)
Arjeplog   5 1,2 miljoner
Arvidsjaur   16 1,1 miljoner
Boden −7 %  75 2,3 miljoner
Gällivare   36 2,5 miljoner
Haparanda   11 1,0 miljon
Jokkmokk   6 0,8 miljoner
Kalix   35 1,0 miljon
Kiruna   29 2,5 miljoner
Luleå +5 %  151 3,6 miljoner
Pajala   10 0,6 miljoner
Piteå +1 %  129 2,2 miljoner
Älvsbyn   24 1,2 miljoner
Överkalix   12 0,6 miljoner
Övertorneå   7 0,5 miljoner

Om det gjorts färre än 20 affärer under tidsperioden redovisar Svensk Mäklarstatistik inga uppgifter om prisutveckling.

Försäljningar av bostadsrätter i Norrbottens län
Kommun Prisutveckling
(3 månader)
Antal försäljningar (senaste 3 månaderna) Medelpris (kr)
Arjeplog   0
Arvidsjaur   2 0,3 miljoner
Boden +2 %  53 1,1 miljoner
Gällivare −8 %  27 1,4 miljoner
Haparanda   8 0,3 miljoner
Jokkmokk   0
Kalix   12 0,4 miljoner
Kiruna   24 1,4 miljoner
Luleå +3 %  233 2,0 miljoner
Pajala   0
Piteå   20 1,3 miljoner
Älvsbyn   1 0,6 miljoner
Överkalix   0
Övertorneå   2 0,2 miljoner

Om det gjorts färre än 20 affärer under tidsperioden redovisar Svensk Mäklarstatistik inga uppgifter om prisutveckling.

Försäljningar av fritidshus i Norrbottens län
Kommun Prisutveckling
(12 månader)
Antal försäljningar (senaste 3 månaderna) Medelpris (kr)
Arjeplog   4 1,9 miljoner
Arvidsjaur   1 1,8 miljoner
Boden   6 1,1 miljoner
Gällivare   2 0,7 miljoner
Haparanda   5 1,1 miljoner
Jokkmokk   0
Kalix   7 1,5 miljoner
Kiruna   1 1,0 miljon
Luleå −2 %  32 1,5 miljoner
Pajala   0
Piteå   11 1,9 miljoner
Älvsbyn   2 1,0 miljon
Överkalix   0
Övertorneå   1 0,5 miljoner

Notera att vi för fritidshus redovisar prisutveckling över 12 månader. Om det gjorts färre än 20 affärer under de senaste tolv månaderna redovisar Svensk Mäklarstatistik inga uppgifter om prisutveckling.

———————————————————–
Klicka här – länk till originalinlägget

Källa: Newsworthy (Piteå)
———————————————————–

newsworthypitea