När valnattens första, preliminära rösträkning är klar i Piteå ser det ut som att Miljöpartiet får 3,1 procent av rösterna i kommunfullmäktigevalet i Piteå.

Efter valnattens preliminära rösträkning har Miljöpartiet fått 3,1 procent av rösterna i valet till kommunfullmäktige i Piteå. Det är en ökning med 0,9 procentenheter från 2022 års resultat. Det är en bit från partiets starkaste kommun, Jokkmokk, där de fick 22,5 procent i lokalvalet.

Resultatet gör Miljöpartiet till det åttonde största
partiet i årets kommunval i Piteå kommun.

Miljöpartiets resultat i kommunvalen genom tiderna
Valår Andel Rank
2026 3,1 % 8:e
2022 2,15 % 8:e
2018 2,67 % 9:e
2014 5,02 % 6:e
2010 4,54 % 6:e
2006 3,06 % 8:e
2002 3,02 % 8:e
1998 1,67 % 8:e
1994 1,83 % 7:e
1991 2,24 % 7:e
1988 3,32 % 7:e
1985 1,58 % 7:e
1982 0,88 % 7:e

Två mandat i kommunfullmäktige

Om resultatet står sig ger det Miljöpartiet två mandat
i Piteås kommunfullmäktige. Sedan Miljöpartiet grundades 1981 har de haft mandat i Piteå kommun
sju mandatperioder.

Kommunfullmäktige i Piteå kommer den här
mandatperioden ha totalt 51 platser, lika många som förra mandatperioden. Det finns en spärr på 2 procent
för att ta mandat i Piteå kommun.

Miljöpartiet ser ut att ta plats i åtminstone 263 kommuner av de hittills räknade 275 efter årets val. I 46 kommuner kommer de in efter att ha saknat mandat sist, och i ett kommuner förlorar de sin plats
i och med årets val, om de preliminära resultaten står sig. Totalt ökar Miljöpartiet sin andel av mandaten i 94 kommuner, och minskar i fem kommuner.

Här gick Miljöpartiet bäst – och sämst

Allra bäst gick det för Miljöpartiet i valdistriktet Öjebyn Centrala
med 5,5 procent av rösterna,
och sämst i Jävre, 1,4 procent.

Valdistrikt Resultat Förändring Antal röster på MP Placering
Öjebyn Centrala 5,5 % +3,5 39 7:e
Djupviken Norra 5,1 % −0,2 67 6:e
Porsnäs Östra 4,9 % +1,0 43 6:e
Djupviken Södra 4,8 % +1,1 60 6:e
Sjulnäs Böle 4,1 % +2,1 46 8:e
Svensbyn 3,8 % +2,0 25 7:e
Bergsviken Västra 3,6 % +1,0 35 7:e
Strömnäs 3,3 % +0,7 34 8:e
Rosvik 3,2 % +1,5 43 8:e
Sjulsmark Alterdalen Sikfors 3,1 % +1,4 35 9:e
Porsnäs Västra 3,1 % +0,5 22 8:e
Pitholm 3,1 % +1,3 38 7:e
Öjebyn Norra 3,0 % +1,0 34 8:e
Klubbgärdet 3,0 % +0,6 29 8:e
Häggholmen Östra 2,9 % +1,2 34 7:e
Backen Annelund 2,8 % +0,7 33 8:e
Hortlax 2,6 % +1,1 34 8:e
Norrmalm 2,6 % +0,4 17 8:e
Öjebyn Södra 2,5 % +0,7 28 8:e
Munksund Norra 2,5 % +0,8 27 8:e
Backen Källbo 2,2 % ±0,0 30 8:e
Roknäs Lillpite Markbygden 2,1 % +1,1 24 9:e
Munksund Södra 2,1 % +1,1 23 8:e
Bergsviken Östra 1,7 % +0,5 13 8:e
Blåsmark Hemmingsmark 1,7 % +0,1 11 9:e
Häggholmen Västra 1,6 % +0,2 22 8:e
Jävre 1,4 % −0,1 10 9:e
Så gick det för Miljöpartiet i övriga länet
Kommun Resultat Förändring Placering
Jokkmokk 22,5 % +7,2 2:a
Gällivare 12,2 % −1,1 4:e
Kalix 4,6 % +1,0 5:e
Luleå 4,6 % +1,4 7:e
Piteå 3,1 % +0,9 8:e
Boden 2,3 % +0,5 9:e
Kiruna 0,7 % +0,2 9:e
Älvsbyn 0,6 % +0,2 8:e
Arjeplog 0,3 % ±0,0 9:e
Arvidsjaur 0,3 % +0,1 8:e
Pajala 0,3 % −0,2 8:e
Haparanda 0,2 % −0,2 8:e
Överkalix 0,2 % ±0,0 8:e
Övertorneå 0,2 % +0,1 9:e

———————————————————–
Klicka här – länk till originalinlägget

Källa: Newsworthy (Piteå)
———————————————————–

newsworthypitea