När valnattens första, preliminära rösträkning är klar i Piteå ser det ut som att Vänsterpartiet får 8,1 procent av rösterna i kommunfullmäktigevalet i Piteå.

Efter valnattens preliminära rösträkning har Vänsterpartiet fått 8,1 procent av rösterna i valet till kommunfullmäktige i Piteå. Det är en minskning med 0,9 procentenheter från 2022 års resultat. Partiets starkaste kommun i landet är Pajala, där de fick 31,8 procent i lokalvalet.

Resultatet gör Vänsterpartiet till det femte största
partiet i årets kommunval i Piteå kommun.

Vänsterpartiets resultat i kommunvalen genom tiderna
Valår Andel Rank
2026 8,1 % 5:e
2022 8,97 % 5:e
2018 11,42 % 3:e
2014 10,33 % 3:e
2010 9,11 % 3:e
2006 8,40 % 3:e
2002 11,53 % 2:a
1998 16,95 % 2:a
1994 7,89 % 2:a
1991 5,47 % 6:e
1988 5,96 % 4:e
1985 6,24 % 5:e
1982 5,81 % 5:e
1979 6,09 % 5:e
1976 7,24 % 3:e
1973 9,37 % 3:e

Fyra mandat i kommunfullmäktige

Om resultatet står sig ger det Vänsterpartiet fyra mandat
i Piteås kommunfullmäktige. Efter förra valet fick partiet fem mandat.

Kommunfullmäktige i Piteå kommer den här
mandatperioden ha totalt 51 platser, lika många som förra mandatperioden. Det finns en spärr på 2 procent
för att ta mandat i Piteå kommun.

Vänsterpartiet ser ut att ta plats i åtminstone 270 kommuner av de hittills räknade 275 efter årets val. I fyra kommuner kommer de in efter att ha saknat mandat sist. Totalt ökar Vänsterpartiet sin andel av mandaten i 77 kommuner, och minskar i 46 kommuner.

Här gick Vänsterpartiet bäst – och sämst

Allra bäst gick det för Vänsterpartiet i valdistriktet Häggholmen Östra
med 13,8 procent av rösterna,
och sämst i Jävre, 5,2 procent.

Valdistrikt Resultat Förändring Antal röster på V Placering
Häggholmen Östra 13,8 % +2,2 159 2:a
Öjebyn Centrala 12,3 % +1,9 87 3:e
Djupviken Norra 11,4 % −1,4 148 3:e
Öjebyn Södra 11,3 % −0,3 129 4:e
Backen Annelund 10,8 % −0,9 129 4:e
Norrmalm 10,1 % −0,8 66 3:e
Klubbgärdet 9,8 % −0,4 94 5:e
Öjebyn Norra 9,6 % +0,2 110 5:e
Djupviken Södra 9,5 % −2,0 119 4:e
Backen Källbo 9,3 % +0,4 124 5:e
Strömnäs 8,0 % −1,6 83 5:e
Svensbyn 7,4 % −2,3 48 5:e
Häggholmen Västra 7,2 % +0,6 96 5:e
Roknäs Lillpite Markbygden 7,1 % −1,0 80 5:e
Porsnäs Västra 7,1 % −1,6 51 5:e
Sjulsmark Alterdalen Sikfors 6,9 % −0,9 78 5:e
Bergsviken Västra 6,9 % +0,3 66 5:e
Munksund Norra 6,7 % −2,2 72 5:e
Porsnäs Östra 6,6 % −0,6 58 5:e
Blåsmark Hemmingsmark 6,3 % −1,0 41 5:e
Pitholm 6,0 % −1,7 74 5:e
Munksund Södra 5,8 % −1,1 65 5:e
Sjulnäs Böle 5,7 % −1,7 64 6:e
Bergsviken Östra 5,7 % −5,0 43 6:e
Rosvik 5,5 % −0,7 73 7:e
Hortlax 5,5 % −1,4 72 6:e
Jävre 5,2 % −1,1 38 6:e
Så gick det för Vänsterpartiet i övriga länet
Kommun Resultat Förändring Placering
Pajala 31,8 % +14,9 1:a
Arvidsjaur 14,4 % ±0,0 3:e
Kiruna 10,7 % +2,8 3:e
Gällivare 9,8 % −0,5 6:e
Överkalix 8,4 % −1,0 3:e
Piteå 8,1 % −0,9 5:e
Arjeplog 7,2 % −1,4 4:e
Luleå 7,1 % −1,4 4:e
Jokkmokk 6,7 % −1,1 5:e
Älvsbyn 6,0 % −0,8 5:e
Boden 5,5 % +0,3 6:e
Kalix 4,4 % −0,2 6:e
Haparanda 4,2 % +0,5 7:e
Övertorneå 4,1 % −1,5 7:e

———————————————————–
Klicka här – länk till originalinlägget

Källa: Newsworthy (Piteå)
———————————————————–

newsworthypitea