När valnattens första, preliminära rösträkning är klar i Piteå ser det ut som att Moderaterna gör ett bättre kommunfullmäktigeval än på länge i Piteå.

Efter valnattens preliminära rösträkning har Moderaterna fått 17,7 procent av rösterna i valet till kommunfullmäktige i Piteå. Det är partiets bästa resultat sedan åtminstone 1973. Det är ändå en bit från partiets starkaste kommun, Staffanstorp, där de fick 52,9 procent i lokalvalet.

Resultatet gör Moderaterna till det näst största
partiet i årets kommunval i Piteå kommun, efter Socialdemokraterna.

Moderaternas resultat i kommunvalen genom tiderna
Valår Andel Rank
2026 17,7 % 2:a
2022 15,94 % 2:a
2018 11,91 % 2:a
2014 10,58 % 2:a
2010 11,21 % 2:a
2006 8,03 % 4:e
2002 4,58 % 7:e
1998 6,51 % 5:e
1994 6,41 % 4:e
1991 6,98 % 4:e
1988 5,40 % 5:e
1985 7,80 % 3:e
1982 8,52 % 3:e
1979 7,38 % 3:e
1976 5,51 % 5:e
1973 5,46 % 5:e

Nio mandat i kommunfullmäktige

Om resultatet står sig ger det Moderaterna nio mandat
i Piteås kommunfullmäktige. Efter förra valet fick partiet åtta mandat.

Kommunfullmäktige i Piteå kommer den här
mandatperioden ha totalt 51 platser, lika många som förra mandatperioden. Det finns en spärr på 2 procent
för att ta mandat i Piteå kommun.

Moderaterna ser ut att ta plats i samtliga 275 hittills räknade kommuner efter årets val. Totalt ökar Moderaterna sin andel av mandaten i 158 kommuner, och minskar i 54 kommuner.

Här gick Moderaterna bäst – och sämst

Allra bäst gick det för Moderaterna i valdistriktet Munksund Södra
med 23,9 procent av rösterna,
och sämst i Häggholmen Östra, 10,5 procent.

Valdistrikt Resultat Förändring Antal röster på M Placering
Munksund Södra 23,9 % +0,1 266 2:a
Strömnäs 23,4 % −0,2 244 2:a
Pitholm 22,4 % +2,0 279 2:a
Norrmalm 22,3 % +3,3 145 2:a
Bergsviken Västra 20,9 % +2,1 201 2:a
Backen Källbo 20,2 % +1,1 270 2:a
Klubbgärdet 20,2 % −1,1 195 2:a
Djupviken Södra 20,1 % +0,8 253 2:a
Bergsviken Östra 19,6 % +1,6 149 2:a
Hortlax 19,1 % +2,9 252 2:a
Jävre 19,0 % +4,0 139 2:a
Rosvik 18,4 % +4,6 245 2:a
Häggholmen Västra 18,4 % +2,1 247 2:a
Djupviken Norra 18,3 % +0,7 239 2:a
Svensbyn 18,0 % +3,7 117 3:e
Backen Annelund 17,0 % +2,8 203 2:a
Munksund Norra 16,8 % +0,3 180 2:a
Porsnäs Västra 15,2 % +3,7 109 2:a
Sjulsmark Alterdalen Sikfors 15,1 % +0,7 170 3:e
Porsnäs Östra 14,7 % −1,5 129 3:e
Sjulnäs Böle 14,6 % −0,2 164 3:e
Öjebyn Södra 14,5 % +3,1 165 2:a
Öjebyn Norra 14,3 % +1,2 164 2:a
Roknäs Lillpite Markbygden 12,7 % +3,3 143 4:e
Öjebyn Centrala 12,0 % −0,5 85 4:e
Blåsmark Hemmingsmark 12,0 % +4,7 78 3:e
Häggholmen Östra 10,5 % +2,4 121 3:e
Så gick det för Moderaterna i övriga länet
Kommun Resultat Förändring Placering
Kalix 28,6 % +6,6 2:a
Älvsbyn 25,7 % +6,1 2:a
Gällivare 21,0 % −9,2 2:a
Boden 19,4 % +5,5 2:a
Luleå 19,2 % +3,6 2:a
Piteå 17,7 % +1,7 2:a
Jokkmokk 16,6 % +5,0 3:e
Arvidsjaur 12,6 % +7,2 4:e
Haparanda 12,4 % +0,8 4:e
Kiruna 8,2 % −2,6 4:e
Pajala 5,8 % −1,0 6:e
Överkalix 4,8 % −2,1 5:e
Arjeplog 1,6 % +0,6 7:e
Övertorneå 0,9 % −0,4 8:e

———————————————————–
Klicka här – länk till originalinlägget

Källa: Newsworthy (Piteå)
———————————————————–

newsworthypitea