Musikalen HAIR på Sara kulturhus har fått ett överväldigande positivt gensvar från publiken i Skellefteå. Många har redan bokat biljetter till föreställningen den 5 april och intresset för att gå på musikal i Skellefteå har aldrig varit större. Som svar på den stora efterfrågan står det nu klart att det blir en extraföreställning av HAIR den 6 april på Sara kulturhus.

– Skelleftepubliken har inte varit bortskämda med musikaler på den nivå som HAIR kommer leverera. Därför är det otroligt kul med det gensvar vi fått, vilket gör att vi kan boka in ytterligare en föreställning. Nu får alla som älskar musikal – och alla som ännu inte upptäckt storheten med blandningen av både musik och teater – en till chans att uppleva något av det bästa som finns att se på den svenska musikalscenen, säger Sofia Andersson Lundberg, programchef på Sara kulturhus.

HAIR är en av de mest älskade och spelade musikalerna genom tiderna. Berättelsen om ett gäng ungdomar som med musik, poesi, sång och dans går sin egen väg när krigshets och undergångsstämning breder ut sig, är aktuellare än på mycket länge. Genom att bejaka kärlek, gemenskap och kreativitet står de upp mot de onda krafter som hotar att ödelägga planeten.

Med odödliga låtar som Aquarius, I Got Life, och Let The Sunshine In, för att nämna några, skapas en modern, intensiv och färgsprakande föreställning som träffar både hjärta och hjärna. I rollerna möter man bland andra Viktor Norén, Emil Henrohn, och en ung talangspäckad samling artister och musiker som brinner för sitt uppdrag.

Biljetter till extraföreställningen “HAIR – Musikalen” på Sara kulturhus den 6 april släpps torsdag 2 november kl. 10:00. Biljetter bokas via sarakulturhus.se, ticketmaster.se samt Skellefteå Turistcenter.

———————————————————–
Klicka här – länk till originalinlägget

Källa: Sara kulturhus
———————————————————–

sarakulturhus