Pressmeddelande
—
Som en del av Society Expo 2026 stod Skellefteå värd för den första konferensen inom CITE-nätverket, som Skellefteå grundat tillsammans med fem andra mellanstora europeiska städer. CITE, Cities in Transition Europe, är en allians som knyter samman städer med erfarenhet av samhällsomvandling.
– Tillsammans vill vi stärka städers förmåga att hantera strukturell samhällsomvandling, oavsett om den drivs av etableringar, klimatfrågor, bostadsutmaningar eller andra stora skiften, säger Kristina Sundin Jonsson, kommundirektör på Skellefteå kommun.
Inom EU har huvudstäder och miljonstäder sedan lång tid tillbaka etablerat nätverk för samverkan och erfarenhetsutbyte. CITE är det första initiativet som fokuserar på städer med mellan 20 000 och 250 000 invånare.
– Det finns omkring 3 000 städer i Europa inom det här spannet, och många av dem genomgår just nu omfattande samhällsomvandlingar. Det är mycket värdefullt att skapa erfarenhetsutbyte och samtidigt få en gemensam röst eftersom många av våra utmaningar är likartade, säger Kristina Sundin Jonsson.
Grundare till CITE är, förutom Skellefteå, även Linz (Österrike), Košice (Slovakien), Fundão (Portugal), Dunkirk (Frankrike) och Wałbrzych (Polen). Under konferensen deltog representanter från de sex städerna i dialoger om erfarenheter av samhällsomvandling tillsammans med besökare från andra europeiska platser som står inför liknande förändringar.
– Det finns ett stort behov av att skapa fler arenor där städer kan dela erfarenheter av samhällsomvandling. Under konferensen samlade vi deltagare från 12 europeiska länder och såg hur snabbt samtalen gick från utmaningar till konkreta lärdomar och möjliga lösningar. Det visar vilken kraft som finns i att koppla samman städer som står inför liknande förändringar, säger Anders Lindgren, International Partnership Lead på Skellefteå kommun och en av personerna bakom CITE-initiativet.
Intresset för CITE sträcker sig redan långt utanför de deltagande städerna. Under New European Bauhaus Festival i Bryssel den 11 juni lyftes initiativet som ett exempel på hur europeiska städer kan samarbeta kring samhällsomvandling. Anders Lindgren, International Partnership Lead på Skellefteå kommun och ansvarig för CITE-sekretariatet, medverkade i festivalens huvudprogram direkt efter Raffaele Fitto, vice ordförande i Europeiska kommissionen med ansvar för sammanhållning och reformer.
– Att få presentera CITE i ett sådant sammanhang visar att frågorna vi arbetar med är relevanta långt utanför Skellefteå. Det finns ett stort intresse för erfarenhetsutbyte mellan städer som genomgår omfattande samhällsomvandling, och vi ser att CITE fyller en viktig roll i att skapa de kontakterna och samtalen, säger Anders Lindgren.
Som en del av CITE-konferensen togs även en deklaration fram för alliansens fortsatta arbete. I deklarationen uppmanas EU bland annat att erkänna mellanstora städer som centrala partner i genomförandet av Europas strategiska prioriteringar samt att säkerställa flexibla finansieringsmekanismer som bättre speglar mellanstora städers förutsättningar och verklighet.
Läs mer om CITE på www.citeeurope.org
———————————————————–
Klicka här – länk till originalinlägget
Källa: Skellefteå / Mynewsdesk (Ge idéerna plats)
———————————————————–



















