Järnmalmsgruvan i Kaunisvaara. Foto: Kaunis Iron.

Under hösten har Kaunis Iron intensifierat strategiarbetet, som vi tidigare informerat om i nyheten: strategiskt arbete för en långsiktigt hållbar gruvverksamhet. Arbetet berör hela vår verksamhet, våra framtida möjligheter och vår långsiktiga utveckling.

Strategiarbetet involverar många delar av organisationen och många kollegor är inblandade på olika sätt i arbetets olika delar – gruva, tillstånd och process/produkt. Inom de olika arbets­områdena arbetas det med frågor som:

  • Hur vi kan använda våra fyndigheter på bästa sätt
  • Hur vi kan utveckla vår process och produkt
  • Hur vi kan förflytta oss i värdekedjan
  • Hur kan vi utveckla vår logistik och vilka alternativ är realistiska
  • Hur vi kan stärka vår position på marknaden och partnerskap
  • Hur vi säkrar rätt tillstånd för framtiden

Alla dessa områden är delar av samma pussel och behöver vägas samman – tekniskt, ekonomiskt, miljömässigt och socialt.

Hans Djurberg, hållbarhets­chef på Kaunis Iron sammanfattar:
– Under hösten har vi arbetat brett, ”vänt på alla stenar” och jobbat med ytterligheter där vi samlat in så mycket fakta, kunskap och erfarenheter som möjligt. Arbetet går nu in i nästa fas som fokuserar på ett antal arbets­områden och hur de kan kombineras för vår framtida gruvverksamhet, så länge miljötillståndet vinner laga kraft.

Källa: Kaunis Iron

———————————————————–
Klicka här – länk till inlägget.

Källa: Pajala Gratistidning – Näringsliv
———————————————————–

redaktionbusiness