– Vi är medvetna om att det i en grundvattentäkt finns förhöjda halter av PFAS. Vi renar dock detta råvatten. Det utgående kommunala dricksvattnet på Gotland håller gränsvärdena då det gäller PFAS, förklarar VA-chefen Susanne Bjergegaard Pettersson.
Sveriges Television (SVT) publicerar idag en granskning där man skriver att flera vattenverk i Sverige i dag levererar vatten med PFAS-halter över det kommande gränsvärdet.
SVT har tagit del av analyser från Region Gotland gällande mätresultat från råvattentäkter. I en av regionens råvattentäkter finns förhöjda värden av PFAS. Detta råvatten går in i ett reningssteg i ett vattenverk som reducerar nivåerna av PFAS, så att det dricksvatten som levereras ut i ledningarna och hem till konsumenterna håller godkända nivåer som gäller idag och som kommer att gälla om två år.
Det utgående dricksvattnet kontrolleras regelbundet och håller av livsmedelverket godkända PFAS-nivåer.
———————————————————–
Klicka här – länk till originalinlägget
Källa: Region Gotland
———————————————————–






































