Mellan juni och augusti gjordes sammanlagt 29 affärer med villor i Kiruna kommun. Det kan jämföras med 24 vid motsvarande tid i fjol.
Det här visar ny statistik från Svensk Mäklarstatistik som Newsworthy har analyserat.
De sålda villorna i Kiruna kommun hade ett genomsnittligt pris på 2,3 miljoner kronor.
I hela Norrbotten såldes 453 villor för i snitt 2,2 miljoner kronor.
Statistiken visar även på en stor prisuppgång i Kiruna kommun.
Medelpriset på försäljningarna av villor i kommunen var 18 procent högre än för tre månader sedan. Även i hela Norrbotten ökar villapriserna.
I hela länet noterades en prisuppgång på 1 procent.

Priserna på villor sjunker i 84 av landets kommuner, medan de stiger i 81 (i merparten av de resterande kommunerna redovisas inga prisförändringsuppgifter på grund av få försäljningar).
Kartan nedan visar den geografiska spridningen.

Bland kommunerna i Norrbottens län sjunker priserna på villor i tre av fem kommuner (där det redovisats uppgifter om prisutveckling).
Störst var minskningen i Boden där priserna sjönk med 12 procent. I Kiruna däremot steg priserna med 18 procent. Notera att det på grund av få försäljningar saknas uppgifter om prisförändringar för villor i nio av länets 14 kommuner.
23 bostadsrätter såldes
Mellan juni och augusti gjordes sammanlagt 23 affärer med bostadsrätter i Kiruna kommun. Det kan jämföras med 20 vid motsvarande tid i fjol.
De sålda bostadsrätterna i Kiruna kommun hade ett genomsnittligt pris på 1,0 miljon kronor.
I hela Norrbotten såldes 400 bostadsrätter för i snitt 1,5 miljoner kronor.

Eftersom det gjorts färre än 20 försäljningar redovisas inga uppgifter om prisutveckling för bostadsrätter i Kiruna den här månaden.
Priserna på bostadsrätter stiger i 55 av landets kommuner, medan de sjunker i 52 (i merparten av de resterande kommunerna redovisas inga prisförändringsuppgifter på grund av få försäljningar).
Nedanstående karta visar den geografiska spridningen.

Bland kommunerna i Norrbottens län stiger priserna på bostadsrätter i två av tre kommuner (där det redovisats uppgifter om prisutveckling).
Störst var ökningen i Luleå där priserna steg med 5 procent. I Boden däremot sjönk priserna med 1 procent. Notera att det på grund av få försäljningar saknas uppgifter om prisförändringar för bostadsrätter i elva av länets 14 kommuner.
Inga försäljningar av fritidshus
Mellan juni och augusti noterades inga försäljningar av fritidshus i Kiruna.
I hela Norrbotten såldes 60 fritidshus för i snitt 1,4 miljoner kronor.
Eftersom det gjorts färre än 20 försäljningar redovisas inga uppgifter om prisutveckling för fritidshus i Kiruna den här månaden.
Priserna på fritidshus sjunker i 26 av landets kommuner, medan de stiger i 20 (i merparten av de resterande kommunerna redovisas inga prisförändringsuppgifter på grund av få försäljningar).
Kartan nedan visar den geografiska spridningen.

Tabeller
| Kommun | Prisutveckling (3 månader) |
Antal försäljningar (senaste 3 månaderna) | Medelpris (kr) |
|---|---|---|---|
| Arjeplog | 6 | 1,4 miljoner | |
| Arvidsjaur | 10 | 0,9 miljoner | |
| Boden | −12 % ▼ | 60 | 2,2 miljoner |
| Gällivare | −5 % ▼ | 27 | 2,3 miljoner |
| Haparanda | 8 | 1,1 miljoner | |
| Jokkmokk | 7 | 1,0 miljon | |
| Kalix | 34 | 0,9 miljoner | |
| Kiruna | +18 % ▲ | 29 | 2,3 miljoner |
| Luleå | −1 % ▼ | 130 | 3,1 miljoner |
| Pajala | 13 | 0,7 miljoner | |
| Piteå | +1 % ▲ | 97 | 2,4 miljoner |
| Älvsbyn | 23 | 0,9 miljoner | |
| Överkalix | 6 | 0,8 miljoner | |
| Övertorneå | 3 | 0,9 miljoner |
Om det gjorts färre än 20 affärer under tidsperioden redovisar Svensk Mäklarstatistik inga uppgifter om prisutveckling.
| Kommun | Prisutveckling (3 månader) |
Antal försäljningar (senaste 3 månaderna) | Medelpris (kr) |
|---|---|---|---|
| Arjeplog | 0 | ||
| Arvidsjaur | 3 | 0,3 miljoner | |
| Boden | −1 % ▼ | 41 | 1,1 miljoner |
| Gällivare | +4 % ▲ | 33 | 1,3 miljoner |
| Haparanda | 11 | 0,3 miljoner | |
| Jokkmokk | 0 | ||
| Kalix | 19 | 0,4 miljoner | |
| Kiruna | 23 | 1,0 miljon | |
| Luleå | +5 % ▲ | 249 | 1,8 miljoner |
| Pajala | 0 | ||
| Piteå | 21 | 1,3 miljoner | |
| Älvsbyn | 0 | ||
| Överkalix | 0 | ||
| Övertorneå | 0 |
Om det gjorts färre än 20 affärer under tidsperioden redovisar Svensk Mäklarstatistik inga uppgifter om prisutveckling.
| Kommun | Prisutveckling (12 månader) |
Antal försäljningar (senaste 3 månaderna) | Medelpris (kr) |
|---|---|---|---|
| Arjeplog | 1 | 0,9 miljoner | |
| Arvidsjaur | 0 | ||
| Boden | 5 | 1,3 miljoner | |
| Gällivare | 2 | 1,4 miljoner | |
| Haparanda | 3 | 1,2 miljoner | |
| Jokkmokk | 1 | 1,8 miljoner | |
| Kalix | 5 | 1,6 miljoner | |
| Kiruna | 0 | ||
| Luleå | −2 % ▼ | 22 | 1,8 miljoner |
| Pajala | 0 | ||
| Piteå | 15 | 1,4 miljoner | |
| Älvsbyn | 3 | 1,1 miljoner | |
| Överkalix | 0 | ||
| Övertorneå | 3 | 0,4 miljoner |
Notera att vi för fritidshus redovisar prisutveckling över 12 månader. Om det gjorts färre än 20 affärer under de senaste tolv månaderna redovisar Svensk Mäklarstatistik inga uppgifter om prisutveckling.
———————————————————–
Klicka här – länk till originalinlägget
Källa: Newsworthy
———————————————————–































