När valnattens första, preliminära rösträkning är klar i Piteå ser det ut som att Centerpartiet gör sitt bästa val på länge i Piteå.

Efter valnattens preliminära rösträkning har Centerpartiet fått 12,5 procent av rösterna i valet till kommunfullmäktige i Piteå. Det är partiets bästa resultat sedan 1982. Det är en bit från partiets starkaste kommun, Överkalix, där de fick 49,1 procent i lokalvalet.

Resultatet gör Centerpartiet till det tredje största
partiet i årets kommunval i Piteå kommun, efter Socialdemokraterna och Moderaterna.

Centerpartiets resultat i kommunvalen genom tiderna
Valår Andel Rank
2026 12,5 % 3:e
2022 9,01 % 4:e
2018 10,95 % 4:e
2014 9,10 % 4:e
2010 6,01 % 4:e
2006 8,63 % 2:a
2002 7,42 % 4:e
1998 6,99 % 3:e
1994 7,29 % 3:e
1991 9,97 % 2:a
1988 11,25 % 2:a
1985 11,12 % 2:a
1982 13,48 % 2:a
1979 15,67 % 2:a
1976 19,50 % 2:a
1973 21,00 % 2:a

Sex mandat i kommunfullmäktige

Om resultatet står sig ger det Centerpartiet sex mandat
i Piteås kommunfullmäktige. Efter förra valet fick partiet fem mandat.

Kommunfullmäktige i Piteå kommer den här
mandatperioden ha totalt 51 platser, lika många som förra mandatperioden. Det finns en spärr på 2 procent
för att ta mandat i Piteå kommun.

Centerpartiet ser ut att ta plats i samtliga 275 hittills räknade kommuner efter årets val. I en kommun kommer de in efter att ha saknat mandat sist, och i ett kommuner förlorar de sin plats
i och med årets val, om de preliminära resultaten står sig. Totalt ökar Centerpartiet sin andel av mandaten i 67 kommuner, och minskar i 84 kommuner.

Här gick Centerpartiet bäst – och sämst

Allra bäst gick det för Centerpartiet i valdistriktet Blåsmark Hemmingsmark
med 31,2 procent av rösterna,
och sämst i Öjebyn Centrala, 5,8 procent.

Valdistrikt Resultat Förändring Antal röster på C Placering
Blåsmark Hemmingsmark 31,2 % +4,6 203 1:a
Svensbyn 22,4 % +7,2 146 2:a
Roknäs Lillpite Markbygden 17,2 % −4,9 193 2:a
Jävre 17,0 % +1,8 124 3:e
Porsnäs Östra 16,9 % +6,0 148 2:a
Sjulnäs Böle 16,7 % +1,9 188 2:a
Pitholm 15,7 % +8,2 195 3:e
Hortlax 15,5 % +4,3 205 3:e
Sjulsmark Alterdalen Sikfors 14,6 % +1,4 164 4:e
Porsnäs Västra 14,6 % +4,8 105 3:e
Bergsviken Västra 14,3 % +4,7 138 3:e
Bergsviken Östra 13,3 % +4,9 101 3:e
Djupviken Södra 13,3 % +6,6 168 3:e
Strömnäs 11,1 % +4,9 116 3:e
Klubbgärdet 11,1 % +3,7 107 4:e
Backen Källbo 10,9 % +3,6 146 3:e
Munksund Norra 10,4 % +5,6 111 4:e
Munksund Södra 10,3 % +6,6 115 4:e
Öjebyn Norra 10,0 % +2,0 115 4:e
Djupviken Norra 9,7 % +4,1 126 4:e
Backen Annelund 9,6 % +4,7 114 5:e
Norrmalm 8,9 % +1,5 58 4:e
Häggholmen Västra 8,2 % −0,1 110 4:e
Rosvik 7,6 % +1,6 101 6:e
Häggholmen Östra 7,3 % +2,3 84 4:e
Öjebyn Södra 7,2 % +1,7 82 5:e
Öjebyn Centrala 5,8 % −0,1 41 5:e
Så gick det för Centerpartiet i övriga länet
Kommun Resultat Förändring Placering
Överkalix 49,1 % +29,7 1:a
Haparanda 22,4 % +4,3 2:a
Övertorneå 21,2 % −6,6 3:e
Arvidsjaur 20,3 % +0,6 2:a
Pajala 16,7 % +11,6 3:e
Piteå 12,5 % +3,5 3:e
Älvsbyn 9,5 % −4,7 3:e
Boden 8,0 % +2,7 4:e
Luleå 6,9 % +0,1 6:e
Arjeplog 5,5 % −2,5 5:e
Kalix 5,5 % +0,3 4:e
Kiruna 3,1 % −6,6 8:e
Gällivare 0,5 % ±0,0 8:e
Jokkmokk 0,3 % −0,1 9:e

———————————————————–
Klicka här – länk till originalinlägget

Källa: Newsworthy (Piteå)
———————————————————–

newsworthypitea