Mellan december och februari gjordes sammanlagt 18 affärer med villor i Kiruna kommun. Det kan jämföras med 32 vid motsvarande tid i fjol.
Det här visar ny statistik från Svensk Mäklarstatistik som Newsworthy har analyserat.
De sålda villorna i Kiruna kommun hade ett genomsnittligt pris på 2,1 miljoner kronor.
I hela Norrbotten såldes 245 villor för i snitt 2,4 miljoner kronor.
Eftersom det gjorts färre än 20 försäljningar redovisas inga uppgifter om prisutveckling för villor i Kiruna den här månaden.
Priserna på villor stiger i 61 av landets kommuner, medan de sjunker i 55 (i merparten av de resterande kommunerna redovisas inga prisförändringsuppgifter på grund av få försäljningar).
Kartan nedan visar den geografiska spridningen.

Bland kommunerna i Norrbottens län stiger priserna på villor i tre av tre kommuner (där det redovisats uppgifter om prisutveckling).
Störst var ökningen i Boden där priserna steg med 14 procent. Notera att det på grund av få försäljningar saknas uppgifter om prisförändringar för villor i elva av länets 14 kommuner.
14 bostadsrätter såldes
Mellan december och februari gjordes sammanlagt 14 affärer med bostadsrätter i Kiruna kommun. Det kan jämföras med 28 vid motsvarande tid i fjol.
De sålda bostadsrätterna i Kiruna kommun hade ett genomsnittligt pris på 1,5 miljoner kronor.
I hela Norrbotten såldes 247 bostadsrätter för i snitt 1,5 miljoner kronor.

Eftersom det gjorts färre än 20 försäljningar redovisas inga uppgifter om prisutveckling för bostadsrätter i Kiruna den här månaden.
Priserna på bostadsrätter stiger i 55 av landets kommuner, medan de sjunker i 47 (i merparten av de resterande kommunerna redovisas inga prisförändringsuppgifter på grund av få försäljningar).
Kartan nedan visar den geografiska spridningen.

Bland kommunerna i Norrbottens län sjunker priserna på bostadsrätter i en av tre kommuner (där det redovisats uppgifter om prisutveckling).
Störst var minskningen i Boden där priserna sjönk med 1 procent. I Luleå däremot steg priserna med 4 procent. Notera att det på grund av få försäljningar saknas uppgifter om prisförändringar för bostadsrätter i elva av länets 14 kommuner.
Bara en försäljning av fritidshus
Mellan december och februari gjordes sammanlagt en affär med fritidshus i Kiruna kommun. Det är lika många affärer som vid motsvarande tid i fjol.
Den sålda fastigheten gick för 1,5 miljoner kronor.
I hela Norrbotten såldes åtta fritidshus för i snitt 1,4 miljoner kronor.

Eftersom det gjorts färre än 20 försäljningar redovisas inga uppgifter om prisutveckling för fritidshus i Kiruna den här månaden.
Priserna på fritidshus sjunker i 31 av landets kommuner, medan de stiger i 17 (i merparten av de resterande kommunerna redovisas inga prisförändringsuppgifter på grund av få försäljningar).
Nedanstående karta visar den geografiska spridningen.

Tabeller
| Kommun | Prisutveckling (3 månader) |
Antal försäljningar (senaste 3 månaderna) | Medelpris (kr) |
|---|---|---|---|
| Arjeplog | 3 | 1,7 miljoner | |
| Arvidsjaur | 8 | 1,1 miljoner | |
| Boden | +14 % ▲ | 35 | 2,4 miljoner |
| Gällivare | 24 | 2,7 miljoner | |
| Haparanda | 7 | 0,7 miljoner | |
| Jokkmokk | 6 | 1,1 miljoner | |
| Kalix | 10 | 1,1 miljoner | |
| Kiruna | 18 | 2,1 miljoner | |
| Luleå | +5 % ▲ | 59 | 3,6 miljoner |
| Pajala | 2 | 1,1 miljoner | |
| Piteå | +5 % ▲ | 53 | 2,5 miljoner |
| Älvsbyn | 17 | 1,1 miljoner | |
| Överkalix | 1 | 0,4 miljoner | |
| Övertorneå | 2 | 1,3 miljoner |
Om det gjorts färre än 20 affärer under tidsperioden redovisar Svensk Mäklarstatistik inga uppgifter om prisutveckling.
Om det gjorts färre än 20 affärer under tidsperioden redovisar Svensk Mäklarstatistik inga uppgifter om prisutveckling.
Notera att vi för fritidshus redovisar prisutveckling över 12 månader. Om det gjorts färre än 20 affärer under de senaste tolv månaderna redovisar Svensk Mäklarstatistik inga uppgifter om prisutveckling.
———————————————————–
Klicka här – länk till originalinlägget
Källa: Newsworthy
———————————————————–































