Här följde ett kreativt grupparbete där deltagarna fick diskutera vilka åtgärder Luleå kommun i ett första skede kan genomföra för en bättre samverkan. Och vilka fokusområden rådet ska ha framåt.

Karin Sjöö Åkeblom, VD på Tromb, redovisade ett grupparbete:
– Vi vill bli lyssnade på. Det ska kännas som att vi företagare är värdefulla för staden och det ska vara bra och enkelt att driva företag i Luleå. Kommunen behöver bli modigare, och våga göra fel och rätta till än att inte våga alls. Fokusområden som vår grupp ser är att kommunen tar ansvar, har högre tempo i processer, jobbar på att det ska hända saker i Luleå så att hela Luleå så det blir mer attraktivt för boende och besökare.
– Vi efterlyser idéstormning, ömsesidigt engagemang från företagare, främjare och kommunen. Och samarbete med universitetet. Att vi medfinansierar mot samma mål. Och så kanske vi vill ha en lite mer glad attityd hos kommunen. Och att kommunen tar ansvar för att fira och främja utan inbjudan.

Andra redovisningar lyfte ”en öppen och ärlig dialog i rådet”, ”mer fokus på befintliga små- och mellanstora företag”, ”ökad tillit och förtroende mellan företagare och kommunen”, ”bättre service och bemötande”, ”mindre ängslighet”, ”lösningsorienterade arbetssätt”, ”ett resultatinriktat råd där politiker och tjänstepersoner tar förslagen vidare hela vägen”, ”hur gör vi Luleå mer attraktivt” och möjligheten att få ”provtrycka förslag” i rådet.
Ökad tillgänglighet från Luleå kommuns sida och samarbete med andra kommuner samt popup-möjligheter för att företag ska kunna vara på platser de vanligtvis inte är kom också på tal.

Fredrik Hansson, kommunalråd (S).

– Jag hör flera gemensamma saker som ni nämner. Ett förslag för rådets mötesstruktur kan vara att näringslivet ger Luleå kommun tre punkter som ni vill tala inför varje möte. Och vi inom kommunen tar med två punkter som vi vill informera om.

På agendan för det första mötet stod även att diskutera kring näringsgalan, Luleå Business Awards och om man ska forma en arbetsgrupp om framtiden för näringslivsgalan.
Därefter tackade Josefine Wihlzon för det engagemang som gruppen visade inför ett fortsatt samarbete och Carina Sammeli avslutade mötet.

– Vi är glada att få använda er kompetens och engagemang. Jag har stor tilltro till er i rummet.

Nästa möte planeras till maj 2025.

———————————————————–
Klicka här – länk till originalinlägget

Källa: Luleå kommun / Vårt Luleå
———————————————————–

luleakommun