Hög rekommendationsgrad för Luleå som destination
Helena Holmgren, destinationsutvecklare vid Näringslivskontoret i Luleå kommun, redogjorde för den undersökning som gjorts bland internationella gäster som besökt Luleå under vintern 2025/2026*.
– Luleå har väldigt starka resultat, trots att det är en liten undersökning. Många destinationer kämpar med låga NPS-värden, så vi ska vara stolta över vårt betyg som ni alla bidragit till.
– På frågan ”I vilken utsträckning skulle du rekommendera familj och vänner att besöka Luleå på en skala från 1–10?” ger besökarna Luleå ett genomsnittsbetyg på 8,81 av 10. Det motsvarar ett Net Promoter Score (NPS)* på 58, vilket klassas som mycket starkt och indikerar hög kundnöjdhet samt tydlig ambassadörsvilja bland besökarna.
Helena Holmgren berättade att Visit Luleå-enheten genomför en större undersökning under vintern 2026/2027.
Företagens perspektiv på turismens utveckling
Tobias Johansson och John Öhman, grundare till The Great Wagon, en lokalt förankrad marknadsplats som kopplar samman ansvarsfulla resenärer med autentiska upplevelser tyckte att Frukost med besöksnäringen var givande.
– Helgas föreläsning var väldigt intressant. Vi kommer att titta noga på vår strategi och hur vi väljer leverantörer och hur vi försäkrar oss om att vi har seriösa aktörer i The Great Wagon.
– Än så länge har vi bara seriösa leverantörer men ju fler vi träffar, desto försiktigare får vi vara.Vi pratade med henne efter föreläsningen och hon hade bra tankar och tips till oss. Nu har vi chansen att lägga en bra grund.
Agneta Hedenström, Lustigbacken 3, en chokladverkstad och mikrocafé:
– Det var intressant att höra om Tromsö. Jag tänkte på hur det kan bli för oss som har verksamhet i Gammelstad i kyrkbyn, vi måste behålla balansen så livet inte försvinner för invånarna i kyrkbyn och bygga turismen så vi inte tappar identiteten.
Peter Parnes, Lustigbacken 3:
– Vi är inte där än, fortfarande tycker Gammelstadsborna att det är roligt att det turisterna kommer, att det händer något. Nu måste kommunens engagemang vakna så vi får bra skyltning i kyrkbyn. Vi har inte ens börjat resan som Tromsö gjort.
Nästa Frukost med besöksnäringen hålls den 15 oktober 2026.
———————————————————–
Klicka här – länk till originalinlägget
Källa: Luleå kommun / Vårt Luleå
———————————————————–































