– Det är spännande att befinna sig i ett läge där vi måste planera för förutsättningar som vi ännu inte känner till. Men i en omställning ingår att behöva vänja sig vid nya förhållanden. Det ligger i ordet omställnings natur. Och med rådande klimathot är alternativet att inte göra någonting inte ett alternativ, säger Anders Dahl och fortsätter:

– Vi har de rätta förutsättningarna för att förverkliga den gröna omställningen här och nu. Vi har det tekniska kunnandet, den förnybara energin och de unika råvarorna. Dessutom kommer Luleå, i kölvattnet av den industriella omställningen, att växa på flera sätt. Med fler invånare, fler besökare, spännande jobb, mer kultur och mer liv bygger vi ett Luleå för kommande generationer.

Artikeln ingår i tidningen Vårt Luleå som går ut till alla hushåll i Luleå. Temat för det aktuella numret (3/23) som delades ut den 28 oktober är samhällsomställningen.

———————————————————–
Klicka här – länk till originalinlägget

Källa: Luleå kommun / Vårt Luleå
———————————————————–

luleakommun