I morgon, fredag, är det dags för den andra semifinalen på bortaplan mellan BC Luleå och Norrköping.
BC Luleå förlorade den första matchen med 24 poäng. Det blev kort sagt långt ifrån vad man hade tänkt sig.
– Det var en insats som vi inte är nöjda med. Vi var inte redo för hur fysiskt det blev. Men vi har kollat video och får ta lärdom av det. Nu siktar vi på i morgon (fredag), säger BC Luleås lagkapten Denzel George.
“Redo för nästa match”
Sedan tisdagens match har Luleålaget stannat kvar i Östergötland, hunnit göra några träningar och studerat vad som gick fel i första semifinalen.
– Vi har hållit ihop som ett lag. Vi har haft två kortare träningar och varit i gymmet för att hålla kropparna redo. Kollat film, tränat och sett till att vi är redo för nästa match, säger George.
En del taktiska förändring lär ske till fredagens match. Men det handlar framför allt om intensitet och inställning.
– Det är klart att det finns mindre taktiska saker som vi kan ändra. Men mycket handlar om vår inställning och aggressivitet. Att vara redo från start helt enkelt. Det tror jag är en jättestor av det, säger George.
Semifinal 2 spelas under fredagen 19 april på bortaplan. Uppkast klockan 19:04 i Stadium Arena.
Matchen sänds som vanligt via webb-tv på Expressen.se, NSD.se eller Kuriren.nu.
———————————————————–
Klicka här – länk till originalinlägget
Källa: BC Luleå
———————————————————–































