Matchreferat

Underläge med som mest 16 poäng. Men ännu en gång lyckades BC Luleå vända och vinna – nu på bortaplan mot Södertälje med 79-78.

Starten blev allt annat än vad BC Luleå hade tänkt sig i bortamötet med Södertälje.

Centern Tobias Sjöberg fick två fouls efter 25 sekunder, man kastade bort bollar till höger och vänster samt låg under med 2-14 efter bara några minuters spel.

– Jag tror vi kommer lite i oflyt, det är så klart lite fouls på mig. Men vi kommer ur rytm, försvaret är inte riktigt där och anfallet ser lite stilla ut. Sedan kommer försvaret igång på riktigt och vi hittar de skotten vi vill ha, säger BC Luleå-centern Tobias Sjöberg.

Hittade rätt

Men i slutet av den andra perioden kom vändningen för Luleålaget.

Amerikanen Caleb McGill började äntligen att hitta rätt i trepoängsskyttet och nyförvärvet Antonio Daye Jr. drev upp tempot på snabba uppspel.

Det gjorde att BC Luleå endast låg under med fyra poäng i halvtid. Detta efter att ha legat under med 16 poäng som mest.

– Det finns inte mycket att göra, vi snackar om det taktiska men antingen lägger vi oss ned eller så går vi in och köttar. Det viktigaste är att vi kämpar och inte släpper matchen, säger Sjöberg.

“Visat att vi inte ger upp”

I den andra halvleken följdes lagen tätt åt ända in i slutsekunderna. Ytterligare en trepoängare 1:13 kvar av matchen blev direkt avgörande för BC Luleå som till slut vann med 79-78.

– Alla vinster är vinster. Nu har vi visat att vi inte ger upp. De senaste två matcherna har vi hamnat i underläge men visat att vi inte ger upp, han

Södertälje – BC Luleå 78–79

(27–12, 19–30, 20–21, 12–16)

Poänggörare, BC Luleå: Caleb McGill 24, Antonio Daye Jr. 18, Gustav Hansson 16, Felix Broström 7, Sergey Sepman 4, Robert Carpenter 4, Daniel Hansson 3, Tobias Sjöberg 3.

———————————————————–
Klicka här – länk till originalinlägget

Källa: BC Luleå
———————————————————–

bclulea