Förskolans uppdrag förändras och ställer nya krav på kunskaper och arbetssätt. I Luleå kommuns förskolor satsar man på kompetensutveckling, nätverk och kollegialt lärande för att ge medarbetarna möjlighet att både lära nytt och lära av varandra.

– Vi arbetar strategiskt för att erbjuda personalen kvalificerad kompetensutveckling, inte genom tillfälliga insatser utan som en del av ett långsiktigt arbete, säger Lovisa Taavo, utvecklingsledare.

Genom utbildningar och nätverk får pedagogerna möjlighet att fördjupa sina kunskaper och utveckla arbetssätt som kan användas direkt i undervisningen. En viktig del är att skapa möjligheter för pedagoger från olika förskolor att mötas, dela erfarenheter, pröva idéer och lära av varandra. På så sätt kan erfarenheter och idéer spridas mellan förskolorna. I Luleå används bland annat Kreativt Kompetens Centrum, KKC, som en gemensam mötesplats. Åsa Larsson, arbetar som utvecklare och har en nyckelroll i utvecklingen av KKC.

– På KKC kan rektorerna hålla sina årliga kvalitetsdagar, utbildningar och andra möten. Här arrangeras också kollegiala nätverk och pedagogiska caféer där pedagoger kan diskutera pedagogiska frågor, dela erfarenheter och inspireras av varandras arbete. Det stärker kvalitetsarbetet och bidrar till en mer likvärdig förskola, säger Åsa Larsson.

———————————————————–
Klicka här – länk till originalinlägget

Källa: Luleå kommun / Vårt Luleå
———————————————————–

luleakommun