I ett väldigt jämnt riksdagsval ser Ulf Kristerssons koalition ut att förlora sin majoritet. Luleå kommuns väljare slöt däremot upp bakom Tidöpartierna mer än i förra valet.

Enligt de preliminära resultaten på måndagen ser Tidöpartierna ut att förlora riksdagsvalet. Partierna får tillsammans 49 procent av rösterna, 0,5 procentenheter mindre än i förra riksdagsvalet. Det skulle ge 173 mandat – inte tillräckligt för majoritet.

I Luleå kommun får Moderaterna, Liberalerna, Kristdemokraterna och Sverigedemokraterna 43,7 procent av rösterna efter den preliminära rösträkningen. Det är 1,7 procentenheter fler än 2022.

Ser man till de enskilda partierna tappade Sverigedemokraterna, medan Moderaterna, Liberalerna och Kristdemokraterna gick framåt.

Tidöpartiernas resultat i riksdagsvalet i Luleå kommun
Parti 2026 2022 Förändring
Moderaterna 18,3 % 15,7 % +2,6
Sverigedemokraterna 14,9 % 17,4 % −2,4
Kristdemokraterna 6,3 % 5,3 % +1,0
Liberalerna 4,2 % 3,6 % +0,6

Av de rödgröna partierna gick Vänsterpartiet och Miljöpartiet framåt, medan Centerpartiet och Socialdemokraterna backade.

Sammanlagt fick de rödgröna 54,8 procent av rösterna i Luleå kommun (−2,1 procentenheter).

De rödgröna partiernas resultat i riksdagsvalet i Luleå kommun
Parti 2026 2022 Förändring
Socialdemokraterna 36,2 % 39,5 % −3,3
Vänsterpartiet 7,3 % 7,2 % +0,1
Centerpartiet 5,8 % 5,9 % −0,1
Miljöpartiet 5,5 % 4,3 % +1,2

Tidöpartierna går framåt i 40 av 49 jämförbara valdistrikt i Luleå, medan man backar i åtta. Störst var uppgången i Rutvik (+8 procentenheter).

Trots att det ser ut att bli förlust på riksnivå ökade Tidöpartierna sitt väljarstöd i riksdagsvalet i 186 av 290 kommuner. Allra störst var uppgången i Dorotea där man växte med hela 8,5 procentenheter. Det störst tappet var i Burlöv där man föll med 5,4 procentenheter.

I Norrbottens län hade Tidöpartierna plussiffror i 13 av 14 kommuner.

Analysföretaget Vera Policy, som ligger bakom SVT:s valprognos, drar slutsatsen att de rödgröna partierna vann röster framför allt i storstädernas valdistrikt med många invandrare.

Riksdagsvalet: Så förändrades Tidöpartiernas väljarstöd i Norrbottens län
Kommun 2026 2022 Förändring
Övertorneå 46,1 % 40,9 % +5,2
Piteå 39,7 % 34,9 % +4,8
Arvidsjaur 46,8 % 43,1 % +3,7
Arjeplog 49,2 % 45,6 % +3,6
Överkalix 44,5 % 40,9 % +3,6
Kalix 46,7 % 43,3 % +3,4
Haparanda 54,1 % 51,2 % +2,9
Gällivare 48,7 % 45,9 % +2,8
Pajala 45,5 % 42,7 % +2,8
Kiruna 44,4 % 41,8 % +2,6
Boden 46,1 % 44,2 % +1,9
Luleå 43,7 % 42,0 % +1,7
Älvsbyn 42,8 % 41,5 % +1,3
Jokkmokk 38,1 % 38,9 % −0,8
Tidöpartiernas uppgång och fall valdistrikt för valdistrikt i riksdagsvalet
Valdistrikt 2026 2022 Förändring
Rutvik 55,4 % 47,4 % +8,0
Antnäs-Måttsund 52,8 % 46,7 % +6,1
Köpmantorget 46,4 % 40,4 % +6,0
Sunderbyn 48,4 % 42,7 % +5,7
Jämtön-Vitå 49,6 % 44,3 % +5,3
Avan-Bälinge-Klöverträsk 54,3 % 49,4 % +4,9
Hällbacken 55,9 % 51,1 % +4,8
Alvik-Ersnäs 50,0 % 45,5 % +4,5
Persön 59,5 % 55,4 % +4,1
Gammelstad 40,4 % 36,4 % +4,0
G:a Bergnäset-Kallax-Gäddvik 52,1 % 48,3 % +3,8
Kronan 47,3 % 43,6 % +3,7
Stadsön 42,9 % 39,2 % +3,7
Bensbyn-Brändön 55,8 % 52,2 % +3,6
Kallkällan 41,3 % 37,8 % +3,5
Niemisel-Prästholm 58,2 % 55,0 % +3,2
Östermalm 38,9 % 35,7 % +3,2
Porsöberget 42,1 % 39,0 % +3,1
Trollstaden 48,6 % 45,8 % +2,8
Hertsöcentrum 35,3 % 32,6 % +2,7
Kulturens hus 46,3 % 43,7 % +2,6
Skurholmen 39,8 % 37,5 % +2,3
Burströmska 36,7 % 34,5 % +2,2
Lulsundet 39,6 % 37,4 % +2,2
Södra hamn 43,6 % 41,4 % +2,2
Björkskatan norra 38,7 % 36,7 % +2,0
Klintbacken 42,8 % 40,8 % +2,0
Öhemmanet-Karlsvik 40,4 % 38,5 % +1,9
Hammaren 40,8 % 38,9 % +1,9
Malmudden 37,8 % 35,9 % +1,9
Mjölkudden 37,5 % 35,6 % +1,9
Hertsölund 38,3 % 36,9 % +1,4
Södra Örnäset 38,7 % 37,6 % +1,1
Bergviken 38,8 % 37,9 % +0,9
Munkeberg 42,7 % 42,0 % +0,7
Varvet 44,6 % 44,0 % +0,6
Norra Örnäset 34,8 % 34,4 % +0,4
Bergstaden 38,5 % 38,3 % +0,2
Hertsöängar 44,6 % 44,5 % +0,1
Råneå 50,3 % 50,2 % +0,1
Björkskatan södra 38,9 % 38,9 % ±0,0
Bredviken-Lerbäcken 39,7 % 40,2 % −0,5
Svartöstan-Lövskatan 38,8 % 39,3 % −0,5
Gültzauudden-Norra hamn 39,2 % 40,2 % −1,0
Stadsparken 39,9 % 41,2 % −1,3
Notviken 40,4 % 42,2 % −1,8
Lillporsön 38,8 % 41,6 % −2,8
Porsöudden 32,7 % 37,5 % −4,8
Universitetet 40,0 % 54,2 % −14,2

———————————————————–
Klicka här – länk till originalinlägget

Källa: Newsworthy (Luleå)
———————————————————–

newsworthylulea