När valnattens första, preliminära rösträkning är klar i Luleå ser det ut som att Miljöpartiet får 4,6 procent av rösterna i kommunfullmäktigevalet i Luleå.

Efter valnattens preliminära rösträkning har Miljöpartiet fått 4,6 procent av rösterna i valet till kommunfullmäktige i Luleå. Det är en ökning med 1,4 procentenheter från 2022 års resultat. Det är en bit från partiets starkaste kommun, Jokkmokk, där de fick 22,5 procent i lokalvalet.

Resultatet gör Miljöpartiet till det sjunde största
partiet i årets kommunval i Luleå kommun.

Miljöpartiets resultat i kommunvalen genom tiderna
Valår Andel Rank
2026 4,6 % 7:e
2022 3,17 % 8:e
2018 3,73 % 9:e
2014 6,40 % 3:e
2010 5,24 % 4:e
2006 4,03 % 7:e
2002 5,99 % 6:e
1998 5,17 % 6:e
1994 6,61 % 5:e
1991 4,96 % 6:e
1988 8,02 % 5:e
1985 4,21 % 6:e
1982 1,70 % 8:e

Tre mandat i kommunfullmäktige

Om resultatet står sig ger det Miljöpartiet tre mandat
i Luleås kommunfullmäktige. Sedan Miljöpartiet grundades 1981 har de haft mandat i Luleå kommun
elva mandatperioder.

Kommunfullmäktige i Luleå kommer den här
mandatperioden ha totalt 61 platser, lika många som förra mandatperioden. Det finns en spärr på 2 procent
för att ta mandat i Luleå kommun.

Miljöpartiet ser ut att ta plats i åtminstone 263 kommuner av de hittills räknade 275 efter årets val. I 46 kommuner kommer de in efter att ha saknat mandat sist, och i ett kommuner förlorar de sin plats
i och med årets val, om de preliminära resultaten står sig. Totalt ökar Miljöpartiet sin andel av mandaten i 94 kommuner, och minskar i fem kommuner.

Här gick Miljöpartiet bäst – och sämst

Allra bäst gick det för Miljöpartiet i valdistriktet Porsöberget
med 6,8 procent av rösterna,
och sämst i Persön, 2,5 procent.

Valdistrikt Resultat Förändring Antal röster på MP Placering
Porsöberget 6,8 % +2,8 55 5:e
Östermalm 6,7 % +2,3 60 6:e
Lulsundet 6,7 % +3,0 75 4:e
Klintbacken 6,5 % +1,8 41 5:e
Lillporsön 6,5 % +1,1 71 6:e
Gammelstad 6,3 % +2,4 59 6:e
Universitetet 6,3 % +2,4 74 6:e
Bergviken 6,2 % +0,2 50 6:e
Björkskatan södra 6,2 % +2,6 60 7:e
Gültzauudden-Norra hamn 6,1 % +2,7 53 6:e
Munkeberg 5,9 % +2,3 80 6:e
Skurholmen 5,8 % +2,4 73 5:e
Öhemmanet-Karlsvik 5,8 % +2,0 59 7:e
Stadsparken 5,7 % +1,9 69 5:e
Björkskatan norra 5,6 % +2,0 73 7:e
G:a Bergnäset-Kallax-Gäddvik 5,6 % +1,5 55 7:e
Svartöstan-Lövskatan 5,3 % +1,4 53 7:e
Kronan 5,3 % +1,6 101 7:e
Malmudden 5,1 % +2,4 48 6:e
Trollstaden 4,9 % +0,8 53 6:e
Kulturens hus 4,8 % +1,9 56 8:e
Kallkällan 4,7 % +1,3 55 7:e
Södra hamn 4,7 % +2,1 61 6:e
Sunderbyn 4,7 % +0,6 48 6:e
Varvet 4,6 % −0,1 42 7:e
Burströmska 4,6 % +1,2 47 7:e
Bredviken-Lerbäcken 4,6 % +1,6 57 7:e
Köpmantorget 4,5 % +2,1 47 8:e
Bergstaden 4,2 % +1,0 39 7:e
Hammaren 3,8 % +1,5 46 7:e
Porsöudden 3,7 % +1,3 24 8:e
Södra Örnäset 3,4 % +1,5 28 7:e
Norra Örnäset 3,4 % +1,0 32 8:e
Antnäs-Måttsund 3,4 % +0,7 43 7:e
Niemisel-Prästholm 3,4 % +1,3 21 8:e
Hertsöcentrum 3,3 % +1,4 35 7:e
Hertsöängar 3,3 % +0,9 39 7:e
Avan-Bälinge-Klöverträsk 3,3 % +1,0 33 8:e
Rutvik 3,3 % +1,1 26 8:e
Råneå 3,3 % +1,0 44 8:e
Mjölkudden 3,1 % −0,3 34 8:e
Hällbacken 3,1 % +0,3 24 8:e
Alvik-Ersnäs 3,1 % +1,3 42 8:e
Stadsön 3,1 % +0,5 46 8:e
Notviken 2,9 % +0,4 42 9:e
Hertsölund 2,8 % +1,1 27 7:e
Bensbyn-Brändön 2,7 % +1,3 37 8:e
Jämtön-Vitå 2,7 % −1,7 16 8:e
Persön 2,5 % +0,2 28 8:e
Så gick det för Miljöpartiet i övriga länet
Kommun Resultat Förändring Placering
Jokkmokk 22,5 % +7,2 2:a
Gällivare 12,2 % −1,1 4:e
Kalix 4,6 % +1,0 5:e
Luleå 4,6 % +1,4 7:e
Piteå 3,1 % +0,9 8:e
Boden 2,3 % +0,5 9:e
Kiruna 0,7 % +0,2 9:e
Älvsbyn 0,6 % +0,2 8:e
Arjeplog 0,3 % ±0,0 9:e
Arvidsjaur 0,3 % +0,1 8:e
Pajala 0,3 % −0,2 8:e
Haparanda 0,2 % −0,2 8:e
Överkalix 0,2 % ±0,0 8:e
Övertorneå 0,2 % +0,1 9:e

———————————————————–
Klicka här – länk till originalinlägget

Källa: Newsworthy (Luleå)
———————————————————–

newsworthylulea