Firandet, som är ett samarrangemang mellan Nederluleå församling och Världsarvet Gammelstads kyrkstad/Luleå kommun, tar denna gång huvudsakligen plats i Nederluleå kyrka, Stadsökyrkan och på församlingsgården Petrigården i kyrkstaden. Nästan alla programpunkter är helt gratis.
Godbitar ur programmet:
- Konserter:
– William Sundman Sääf och Nederluleå ungdomskör i Stadsökyrkan.
– Bo Selinder och ACCJA med barnkörerna Happy Voices och Korallen i Nederluleå kyrka. - Lördagsfrukost och berättarcafé med Gammelstadskännaren Lisa Lång i Petrigården.
- Guidade visningar av världsarvet med Gammelstad Visitor Center.
- Festmässa i Nederluleå kyrka.
- Roliga barnaktiviteter såsom “Medeltidskul” med kreativa inslag och korvgrillning.
Jubileumshelgen i oktober är den sista av tre stora jubileumsevenemang som arrangerats/arrangeras i Gammelstad under året. I februari ägde en jubileumsinvigning rum och i juni bjöds det in till en lyckad jubileumshelg i kyrkstaden med bland annat barnteater, hantverksmarknad, tematiserade vandringar, våffelcafé och mycket annat.
Mindre arrangemang kan komma att läggas till under året, men inget är spikat i skrivande stund.
Mer om konserterna
William Sundman Sääf brukar åka runt i Stockholms lokaltrafik och spela Bellmanvisor, men under jubileumshelgen byter han ut tunnelbanevagnar mot Stadsökyrkan. I somras har han dessutom varit förband åt ingen mindre Håkan Hellström på riktigt stora arenor. Hösten är fullbokad med spelningar och han framträder förutom i Gammelstad även runt om i Sverige, Finland och Norge.
Under konserten i Stadsökyrkan medverkar också skönsjungande Nederluleå ungdomskör.
Bo Selinder är Luleåsonen som med finurliga texter och glimten i ögat alltid bjuder publiken på en minnesvärd upplevelse. Denna gång har även med sig se- och hörvärda kören ACCJA och två barnkörer.
Båda konserterna har fri entré, men kom i god tid, då platserna är begränsade.
Intressant att veta
Gammelstads kyrkstad är ett av de totalt 15 världsarv som finns i Sverige. I hela världen finns det mer än 1200 världsarv fördelade på 173 länder.
———————————————————–
Klicka här – länk till originalinlägget
Källa: Luleå kommun / Vårt Luleå
———————————————————–






























