Pressmeddelande
—
Studenter i civilingenjör teknisk design har designat och byggt fågelholkar som står redo för bostadslösa fåglar vid en lekplats i Luleå. Media är välkomna på holkvisning.
Att designa fågelholkar är ett inslag i utbildningen för civilingenjörsstudenter i teknisk design. Slutanvändaren, fågeln, är i fokus och det gäller att skapa en holk anpassad för att den fågelart studenten valt ska trivas. Dessutom ska den vara snygg. Nytt för i år är att några holkar kommer utrustas med kamera för att följa fåglarna i närbild.
På lekplatsen på Bredviken i Luleå kan fåglarna välja bland holkar med namn som Folken, Meskyrka, eller Smartnest när de anländer till våren.
– Studenterna arbetar sig igenom en hel designprocess, från att undersöka användarnas behov och formulera designkrav till att utveckla, utvärdera och tillverka sina egna lösningar. Resultatet blir ett stort antal unika fågelholkar som placeras ut i en offentlig miljö, säger läraren Anders Berglund.
Media är välkomna på visning. Några av studenterna som designat holkar finns på plats.
Plats: Kolkgatans lekplats, Bredviken, Luleå. Se kartnål.
Tid: 13.30–14.30
Datum: torsdag 29 oktober
Kontakt:
Anders Berglund, universitetsadjunkt och lärare i kursen introduktion till Teknisk design. n.anders.berglund@ltu.se
073-027 70 93
———————————————————–
Klicka här – länk till originalinlägget
Källa: LTU (Luleå Tekniska Universitet)
———————————————————–































