När valnattens första, preliminära rösträkning är klar i Östersund ser det ut som att Liberalerna gör sitt sämsta val på länge i Östersund.

Efter valnattens preliminära rösträkning har Liberalerna fått 2,5 procent av rösterna i valet till kommunfullmäktige i Östersund. Det är partiets sämsta resultat sedan åtminstone 1973. Partiets starkaste kommun i landet är Landskrona, där de fick 40,2 procent i lokalvalet.

Resultatet gör Liberalerna till det åttonde största
partiet i årets kommunval i Östersunds kommun.

Liberalernas resultat i kommunvalen genom tiderna
Valår Andel Rank
2026 2,5 % 8:e
2022 3,17 % 8:e
2018 5,37 % 7:e
2014 6,79 % 6:e
2010 5,05 % 6:e
2006 5,49 % 5:e
2002 6,79 % 5:e
1998 3,34 % 7:e
1994 5,39 % 6:e
1991 9,76 % 4:e
1988 11,56 % 4:e
1985 11,41 % 4:e
1982 5,17 % 4:e
1979 8,29 % 4:e
1976 9,61 % 4:e
1973 9,10 % 4:e

Två mandat i kommunfullmäktige

Om resultatet står sig ger det Liberalerna två mandat
i Östersunds kommunfullmäktige. Det är lika många som efter förra valet.

Kommunfullmäktige i Östersund kommer den här
mandatperioden ha totalt 61 platser, lika många som förra mandatperioden. Det finns en spärr på 2 procent
för att ta mandat i Östersunds kommun.

Liberalerna ser ut att ta plats i samtliga 275 hittills räknade kommuner efter årets val. I en kommun kommer de in efter att ha saknat mandat sist, och i 37 kommuner förlorar de sin plats
i och med årets val, om de preliminära resultaten står sig. Totalt ökar Liberalerna sin andel av mandaten i 22 kommuner, och minskar i 68 kommuner.

Här gick Liberalerna bäst – och sämst

Allra bäst gick det för Liberalerna i valdistriktet Odensala Övre
med 7,5 procent av rösterna,
och sämst i Lugnviks Centrum och Häggenås med landsbygd, 1 procent.

Valdistrikt Resultat Förändring Antal röster på L Placering
Odensala Övre 7,5 % +2,2 84 5:e
Odensala Nedre 4,6 % +0,9 65 7:e
Västra Frösön 3,9 % −1,2 41 7:e
Frösödal 3,7 % −0,7 37 8:e
Södra Odenslund 3,5 % −0,8 34 7:e
Storsjöstrand-Odensvik-Fagervallen 3,3 % −0,4 46 8:e
Odensala Tavelbäcken 3,3 % −1,0 38 8:e
Hornsberg Övre 3,3 % −0,3 24 7:e
Eriksberg-Solliden-Fyrvalla 3,2 % −1,0 39 8:e
Norr 3,1 % +0,2 29 8:e
Torvalla By-Ope 3,0 % ej jämförbart 30 8:e
Östersund övre centrum 2,9 % −2,3 26 8:e
Östersund nedre centrum 2,9 % −0,8 37 8:e
Erikslund-Övre Blomängen 2,9 % +0,2 31 8:e
Hornsberg Nedre 2,9 % ±0,0 22 8:e
Brittsbo-Lugnviksstrand 2,6 % ±0,0 25 7:e
Brunflo Södergård 2,4 % +0,4 22 8:e
Torvalla Skogsmon 2,4 % −0,1 17 8:e
Södra Valla-Mjälle 2,3 % −2,3 29 8:e
Universitetet 2,2 % −1,3 25 8:e
Norra Odenslund 2,2 % −1,8 23 8:e
Karlslund 2,1 % −1,8 20 8:e
Brunflo Änge 2,1 % −0,4 19 8:e
Sjukhusområdet 2,0 % −1,2 19 8:e
Körfältet 2,0 % −0,3 18 8:e
Nedre Blomängen 2,0 % ±0,0 17 8:e
Brunflo Storviken 2,0 % −0,5 27 8:e
Östberg 1,9 % −2,4 17 8:e
Torvalla Fjällmon 1,9 % ej jämförbart 23 8:e
Norra Frösön-Lövsta 1,8 % −1,0 27 8:e
Orrviken med landsbygd 1,8 % −0,3 17 8:e
Torvalla Ängsmon 1,8 % −0,8 15 8:e
Marieby med landsbygd 1,7 % −0,8 19 8:e
Fåker-Tandsbyn med landsbygd 1,6 % ±0,0 19 8:e
Söder 1,2 % −2,5 12 8:e
Marielund-Odenskog 1,2 % −1,4 9 8:e
Centrala Lit 1,2 % ej jämförbart 11 8:e
Torvalla Centrum 1,1 % +0,2 9 8:e
Lit med landsbygd 1,1 % ej jämförbart 12 8:e
Lugnviks Centrum 1,0 % −1,1 11 8:e
Häggenås med landsbygd 1,0 % −0,1 7 8:e
Så gick det för Liberalerna i övriga länet
Kommun Resultat Förändring Placering
Härjedalen 6,4 % −1,4 6:e
Östersund 2,5 % −0,7 8:e
Ragunda 1,0 % +0,9 8:e
Berg 0,7 % +0,1 8:e
Krokom 0,7 % −0,3 9:e
Åre 0,5 % −0,4 9:e
Bräcke 0,4 % +0,1 9:e
Strömsund 0,3 % −0,1 9:e

———————————————————–
Klicka här – länk till originalinlägget

Källa: Newsworthy (Östersund)
———————————————————–

redaktiongt