Valdeltagandet ökade i Östersunds kommun. Det står klart när även onsdagsdistrikten har räknats. Och valdistriktet Brittsbo-Lugnviksstrand hade högst andel röstande i hela Jämtland.

Nu har den preliminära rösträkningen för riksdagsvalet avslutats i Östersund. Med 43 652 registrerade röster ligger valdeltagandet på 85,5 procent. Det är en ökning med 0,4 procentenhet jämfört med valet 2022.

Högst valdeltagande i Östersunds kommun noteras i valdistriktet Brittsbo-Lugnviksstrand: 91,9 procent, vilket är det högsta valdeltagandet av alla valdistrikt i Jämtland. I andra änden av skalan finns Torvalla Centrum. Där är valdeltagandet 73,6 procent.

37 av 41 valdistrikt i Östersunds kommun är jämförbara med förra valet. I 28 av dessa ökar valdeltagandet, medan det minskar i åtta.

Krokoms och Åre kommuner i topp i Jämtland

I Jämtland landar valdeltagandet på 85,0 procent, vilket är på samma nivå som i förra valet. I fyra kommuner är valdeltagande högre än 2022, medan fyra kommuner ligger lägre än sist. Högst valdeltagande noteras i Krokoms och Åre kommuner, 86,9 procent, medan det lägsta är i Bräcke kommun, 80,5 procent.

Valdistrikten med högst valdeltagande i Jämtland är alltså Brittsbo-Lugnviksstrand och Ås Södra i Krokoms kommun, där 91,9 procent av de röstberättigades röster har räknats. Lägst är det i Gällö-Sundsjö-Pilgrimstad i Bräcke kommun, 61,8 procent.

Valdeltagandet ökar i riksdagsvalet

I riket som helhet ligger valdeltagandet på 84,8 procent, enligt den preliminära räkningen. Det är en ökning med 0,6 procentenheter jämfört med förra valet. Lomma är den kommun i landet som noterar det högsta valdeltagandet, 91,9 procent. Andelen är lägst i Haparanda kommun (68,7 procent).

På valdistriktsnivå har 102 Kyrkbacken i Västerås kommun högst valdeltagande i Sverige, 95 procent. Lägst valdeltagande finns i Väsbyskogen Västra i Upplands Väsby kommun (43,5 procent).

Valdeltagande per valdistrikt i Östersund
Antal röster Valdeltagande Förändring
Brittsbo-Lugnviksstrand 962 91,9 % +1,2
Marieby med landsbygd 1 163 90,4 % +3,6
Västra Frösön 1 054 89,4 % ±0,0
Norr 934 89,3 % −0,3
Odensala Nedre 1 425 89,2 % +0,3
Orrviken med landsbygd 965 88,9 % +1,4
Odensala Övre 1 125 88,8 % +1,1
Karlslund 963 87,3 % +3,6
Erikslund-Övre Blomängen 1 093 86,7 % −0,1
Norra Frösön-Lövsta 1 543 86,1 % +0,6
Häggenås med landsbygd 746 85,8 % +2,1
Torvalla By-Ope 1 014 85,4 %
Odensala Tavelbäcken 1 186 85,1 % +1,8
Södra Valla-Mjälle 1 261 85,0 % −1,3
Hornsberg Övre 749 84,9 % +3,3
Torvalla Fjällmon 1 235 84,5 %
Lugnviks Centrum 1 099 84,2 % +3,5
Nedre Blomängen 849 84,2 % +2,5
Brunflo Södergård 951 83,9 % +2,0
Frösödal 1 012 83,7 % +1,9
Lit med landsbygd 1 149 83,7 %
Östberg 908 83,3 % +0,6
Södra Odenslund 1 003 83,1 % +0,3
Östersund övre centrum 910 82,9 % +5,7
Storsjöstrand-Odensvik-Fagervallen 1 433 82,7 % −1,7
Fåker-Tandsbyn med landsbygd 1 268 82,3 % −0,2
Universitetet 1 126 81,7 % +3,6
Marielund-Odenskog 732 81,5 % +2,8
Norra Odenslund 1 062 81,5 % +2,3
Centrala Lit 912 81,4 %
Sjukhusområdet 984 81,4 % +2,5
Söder 994 81,4 % +3,0
Brunflo Änge 899 81,2 % −1,7
Brunflo Storviken 1 403 81,1 % −1,5
Eriksberg-Solliden-Fyrvalla 1 226 80,3 % +2,0
Hornsberg Nedre 793 80,1 % +1,4
Östersund nedre centrum 1 285 79,6 % +0,2
Torvalla Skogsmon 711 78,2 % +3,5
Körfältet 897 76,0 % +2,2
Torvalla Ängsmon 843 74,2 % −3,2
Torvalla Centrum 818 73,6 % +6,2
Uppsamlingsdistrikt 967
Preliminärt valdeltagande i Jämtland
Valdeltagande Förändring
Krokom 86,9 % −0,4
Åre 86,9 % +0,1
Östersund 85,5 % +0,4
Härjedalen 83,8 % +0,4
Strömsund 83,7 % +1,1
Berg 83,6 % −0,1
Ragunda 82,2 % −2,6
Bräcke 80,5 % −2,2
Valdistrikten med högst valdeltagande i landet
Kommun Valdeltagande Förändring
102 Kyrkbacken Västerås 95,0 % +12,9
Rynninge Örebro 94,7 % +1,8
Trummenäs Karlskrona 94,7 % +0,9
Ältadalen, Södra Hedvigslund Nacka 94,0 % −1,2
Fridhem Gävle 93,6 % +3,1
Ås-Kållerstad Gislaved 93,5 % +2,2
Adolfsberg västra Örebro 93,4 %
Lekeryd-Järsnäs-Svarttorp Jönköping 93,3 %
Norrlandet-Utvalnäs Gävle 93,3 %
Johannelund 4 (Ånestad) Linköping 93,3 % ±0,0
Hjärup Södra Staffanstorp 93,2 % +2,1
Bromma 18 Södra Ängby Stockholm 93,0 % +0,7
Sandared Östra Borås 93,0 % +1,9
Bromma 25 Karsvikshage Stockholm 92,9 % −1,8
Torna Hällestad Lund 92,9 % +2,1
Saltvik-Mockebo Oskarshamn 92,8 %
Berga 5 (Vidingsjö N) Linköping 92,8 % +0,2
Sunnanå S Skellefteå 92,8 %
Ekerö 10 Sandudden Ekerö 92,8 % +0,5
Sofia 10 Vintertullen Stockholm 92,8 %
Valdistrikten med lägst valdeltagande i landet
Kommun Valdeltagande Förändring
Väsbyskogen Västra Upplands Väsby 43,5 % −34,9
Norra Nyberg Järfälla 46,2 % −7,8
Kista 19 Kista Ö Stockholm 46,5 %
Albydalen C/Rotemannen Botkyrka 48,4 % +3,1
Ekerö 5 Närlunda Ekerö 49,1 % −42,0
Spånga 22 Rinkebysvängen Ö Stockholm 50,2 % +8,8
Albyberget V/Tingstorget Botkyrka 51,9 % +3,8
Grantorp östra Huddinge 52,3 % −0,5
Albydalen Ö Botkyrka 52,3 % +4,3
Spånga 12 Nydal Stockholm 52,4 % +2,9
Skärholmen 16 Vårbergs IP Stockholm 52,6 %
Haparanda Södra Haparanda 52,8 % −6,9
Haparanda Norra Haparanda 53,1 % −3,6
Stora Ursvik Forskningsringen Sundbyberg 53,3 %
Nordöstra Göteborg, Lövgärdet C Göteborg 53,7 %
Nordöstra Göteborg, Eriksbo Östra Göteborg 53,8 % +7,4
Hageby Centrum Norrköping 53,9 % +5,2
Södertälje 32 Hovsjö södra Södertälje 54,3 % +7,9
Haninge 33 Jordbro SV Haninge 54,6 % +2,9
Kryddgården S Malmö 54,6 % +6,9
Valdistrikten med högst valdeltagande i Jämtland
Kommun Valdeltagande Förändring
Brittsbo-Lugnviksstrand Östersund 91,9 % +1,2
Ås Södra Krokom 91,9 % +0,5
Marieby med landsbygd Östersund 90,4 % +3,6
Västra Frösön Östersund 89,4 % ±0,0
Norr Östersund 89,3 % −0,3
Odensala Nedre Östersund 89,2 % +0,3
Ås Norra Krokom 88,9 % −0,2
Orrviken med landsbygd Östersund 88,9 % +1,4
Odensala Övre Östersund 88,8 % +1,1
Karlslund Östersund 87,3 % +3,6
Valdistrikten med lägst valdeltagande i Jämtland
Kommun Valdeltagande Förändring
Gällö-Sundsjö-Pilgrimstad Bräcke 61,8 % −17,4
Kälarne Bräcke 63,1 % −15,1
Bräcke-Bodsjö Bräcke 64,5 % −11,0
Fors Ragunda 69,9 % −9,6
Döviken Ragunda 70,5 % −7,6
Hammaren Ragunda 71,5 % −6,6
Svenstavik-Vigge-Gillhov Berg 71,7 % +0,9
Duved Västra Åre 72,5 %
Järpen Åre 72,5 % −6,7
Torvalla Centrum Östersund 73,6 % +6,2

———————————————————–
Klicka här – länk till originalinlägget

Källa: Newsworthy (Östersund)
———————————————————–

redaktiongt