Andelen niondeklassare som blev behöriga till gymnasiet minskade något i Sverige förra året. Och skolorna i Östersund följer trenden. Här är resultaten – skola för skola.

85 procent av eleverna som gick ut nian på någon av de 13 högstadieskolorna i Östersunds kommun i våras var behöriga till gymnasiets yrkesprogram. Det är en ungefär lika stor andel som året innan.

På Prolympia, Östersund uppnådde nästan alla elever behörighet. På grund av statistiksekretess är det exakta antalet inte redovisat. Även på Internationella Engelska Skolan Östersund och Innovitaskolan Östersund klarade alla utom en handfull elever behörighet.

På Parkskolan var motsvarande siffra 74 procent, vilket är den lägsta andelen i kommunen. Jämfört med alla skolor i landet placerar sig Parkskolan i den nedre tredjedelen.

Det ska noteras att i en del kommuner kan det vara en resursskola eller en skola med många resursklasser som hamnar i botten.

För att vara behörig till gymnasieskolans yrkesprogram krävs godkända betyg i åtta ämnen. För högskoleförberedande program krävs godkända betyg i tolv ämnen. Kraven skiljer sig också mellan olika program.

Högst andel behöriga i Jämtlands län har Hansåkerskolan i Ragunda och Hallens Kyrkskola F-9 i Åre. Där klarade samtliga elever gymnasiebehörighet. Länets lägsta andel behöriga finns i Grevåkerskolan Hammerdal i Strömsunds kommun, 60 procent.

Pojkarna har gått om flickorna

I hela landet var andelen elever i nian som blev behöriga till gymnasiets yrkesprogram 84 procent. Det är en liten minskning jämfört med året innan. Och för första gången var andelen pojkar som blev behöriga något högre än andelen flickor.

– Skillnaden i behörighet till gymnasieskolan mellan pojkar och flickor har minskat under de senaste tio åren. Den skillnad statistiken nu visar med större andel behöriga pojkar är dock liten, och utvecklingen ser olika ut i olika grupper. Därför är det viktigt att inte dra för stora slutsatser av ett enskilt års resultat. Det är först när vi följer resultaten över tid som vi kan se om den här förändringen håller i sig, säger Anna Castberg, analyschef på Skolverket i ett pressmeddelande.

Som Skolverket konstaterat tidigare har föräldrarnas utbildningsbakgrund störst betydelse för resultaten. Det är ett mönster som återfinns i internationella studier.

Andelen elever med godkända betyg har ökat i 12 av 17 obligatoriska ämnen – men matematik är inte ett av dem.

– Det är ofta matematiken det faller på när elever inte blir behöriga till gymnasiet. Det är därför särskilt bekymmersamt att vi ser försämrade resultat just här. Skolverket kommer fortsätta analysera resultaten och det är viktigt att också skolor och huvudmän ser över hur undervisningen och stödet kan stärkas för att fler elever ska bli godkända i matematik, säger Anna Castberg.

Andel behöriga till gymnasiet per skola i Östersunds kommun 2026
Skola Andel behöriga till yrkesprogram, föregående år i parentes Genomsnittligt meritvärde Antal elever
Innovitaskolan Östersund ≈100 % (≈100 %) 266,4 49
Internationella Engelska Skolan Östersund ≈100 % (≈100 %) 250,7 54
Prolympia, Östersund ≈100 % (86 %) 246,3 81
Östbergsskolan 89 % (89 %) 241,9 81
Treälvsskolan 88 % (80 %) 238,1 43
Kastalskolan 87 % (75 %) 221,5 93
Lugnviksskolan 83 % (80 %) 218,8 54
Vallaskolan 80 % (94 %) 236,1 70
Odensalaskolans grundskola 79 % (89 %) 229,6 108
Torvallaskolan 78 % (66 %) 215,6 69
Parkskolan 74 % (73 %) 196,4 82
Östersunds Waldorfskola .. (..) 147,5 12
Östersunds resursskola .. (.) .. ..
Andel behöriga till yrkesgymnasiet per kommun i Jämtlands län 2026
Andel behöriga till gymnasiet per skola i Jämtlands län 2026
Skola Kommun Andel behöriga till yrkesprogram, föregående år i parentes Genomsnittligt meritvärde Antal elever
Hansåkerskolan Ragunda 100 % (≈100 %) 230,1 17
Hallens Kyrkskola F-9 Åre 100 % (≈100 %) 225,0 16
Innovitaskolan Östersund Östersund ≈100 % (≈100 %) 266,4 49
Funäsdalens skola Härjedalen ≈100 % (≈100 %) 256,8 22
Internationella Engelska Skolan Östersund Östersund ≈100 % (≈100 %) 250,7 54
Prolympia, Östersund Östersund ≈100 % (86 %) 246,3 81
Cederbergsskolan F-9 Krokom ≈100 % (..) 246,3 13
Bräcke skola Bräcke ≈100 % (79 %) 239,8 22
Sonfjällsskolan Härjedalen ≈100 % (100 %) 233,3 16
Fjällsjöskolan Strömsund ≈100 % (..) 217,2 15
Svenstaviks skola 7-9 Berg ≈100 % (70 %) 213,3 28
Ås skola Krokom 95 % (–) 235,7 93
Duveds skola F-9 Åre 94 % (92 %) 245,7 81
Östbergsskolan Östersund 89 % (89 %) 241,9 81
Treälvsskolan Östersund 88 % (80 %) 238,1 43
Kastalskolan Östersund 87 % (75 %) 221,5 93
Vattudalsskolan 7-9 Strömsund 85 % (69 %) 210,5 67
Myrvikens skola 7-9 Berg 85 % (–) 230,0 40
Lugnviksskolan Östersund 83 % (80 %) 218,8 54
Vallaskolan Östersund 80 % (94 %) 236,1 70
Änge skola 7-9 Krokom 80 % (≈100 %) 208,0 54
Odensalaskolans grundskola Östersund 79 % (89 %) 229,6 108
Torvallaskolan Östersund 78 % (66 %) 215,6 69
Nyhedens skola Krokom 75 % (77 %) 201,7 68
Mörsil F-9 Åre 75 % (84 %) 204,5 67
Parkskolan Östersund 74 % (73 %) 196,4 82
Södra Skolan Härjedalen 73 % (88 %) 211,5 55
Centralskolan Hoting Strömsund 69 % (..) 194,5 16
Anders-Olofskolan Ragunda 66 % (62 %) 199,5 38
Gällö skola Bräcke 64 % (≈100 %) 179,9 28
Grevåkerskolan Hammerdal Strömsund 60 % (≈100 %) 190,5 20
Östersunds Waldorfskola Östersund .. (..) 147,5 12
Östersunds resursskola Östersund .. (.) .. ..
Frostviksskolan Strömsund .. (..) .. ..
Kälarne skola Bräcke .. (100 %) .. ..

———————————————————–
Klicka här – länk till originalinlägget

Källa: Newsworthy (Östersund)
———————————————————–

redaktiongt