Antalet visningar av bostäder ökade i Östersunds kommun under det tredje kvartalet.
Antalet besökare per visning var däremot oförändrat.

Under det tredje kvartalet gick 1 536 personer
fördelat på 366 bostadsvisningar
i Östersunds kommun,
att jämföra med 1 233 personer på
310 bostadsvisningar under samma period året innan.

Det motsvarar 4,2 besökare per visning, vilket är ungefär lika många som under samma period året innan.

Antalet bostadsvisningar har under samma period ökat i Östersund
med 18 procent.

Utvecklingen av besök varierar mellan olika områden i Östersundstrakten. Bland områdena som hade mer än enstaka visningar stack Östra Odensala
ut med störst besöksintresse.
Åtta visningar lockade 87 besökare under kvartalet,
motsvarande 10,9 besökare per visning.

Områden med bostadsvisningar i Östersundstrakten under kvartal 3
Område Besökare per visning kvartal 3 Besökare per visning kvartal 3 förra året Antal visningar Antal besökare
Östra Odensala 10,9 7,8 8 87
Odensala 6,8 4,9 36 245
Fåker 6,0 – 1 6
Valla 5,7 4,3 6 34
Brittsbo 5,3 1,0 6 32
Körfältet 5,0 2,5 7 35
Nedre Torvalla 4,5 3,7 16 72
Torvalla 4,5 3,1 20 89
Frösön 4,1 3,4 54 223
Tandsbyn 4,0 4,0 1 4
Brunflo 3,8 6,2 29 110
Marielund 3,4 3,4 63 216
Lugnvik 3,4 2,2 29 98
Blomängen 3,4 3,4 19 64
Tegelplan 3,4 4,1 19 64
Östersund Centrum 3,2 3,0 34 110
Annersia 3,1 3,2 10 31
Lit 3,0 5,6 1 3
Karlslund 2,7 3,6 13 35
Odenslund 2,6 2,4 8 21

I Jämtlands län
ökade
antalet besökare på bostadsvisningar från 2 340 till 2 753
när vi jämför det tredje kvartalet med samma period året innan. Det motsvarar 3,5 besökare per visning, vilket är ungefär lika många som under samma period året innan.

Området Odensala i
Östersunds kommun stack ut med högt besökartryck.
Här hade visningarna i snitt 6,8 besökare under det
tredje kvartalet.
Det är flest i länet (om man bortser från områden med enstaka visningar).

Ökat tryck på bostadsmarknaden i hela Sverige

Under det tredje kvartalet arrangerades knappt 2 900
fler visningar i
hela Sverige jämfört med samma period året innan,
en ökning från 34 442
till 37 299 visningar. Även antalet besökare på visningarna ökade,
från 134 746 till 165 722 –
en ökning
med 23 procent.
Det motsvarar ungefär 4,4 besökare per visning,
att jämföra med 3,9 förra året.

Statistiken kommer från Boneos tjänst Visningstempen, som Newsworthy därefter har bearbetat.

Topp 10 områden med besökare per visning i Jämtland under kvartal 3
Rank Område Kommun Besökare per visning kvartal 3 Besökare per visning kvartal 3 förra året Visningar i år Besökare i år
1 Odensala Östersund 6,8 4,9 36 245
2 Nedre Torvalla Östersund 4,5 3,7 16 72
3 Torvalla Östersund 4,5 3,1 20 89
4 Frösön Östersund 4,1 3,4 54 223
5 Brunflo Östersund 3,8 6,2 29 110
6 Tegefjäll Åre 3,6 2,3 24 87
7 Offerdal Krokom 3,5 1,0 11 39
8 Marielund Östersund 3,4 3,4 63 216
9 Lugnvik Östersund 3,4 2,2 29 98
10 Blomängen Östersund 3,4 3,4 19 64
Bostadsvisningar i Jämtland, kommun för kommun

———————————————————–
Klicka här – länk till originalinlägget

Källa: Newsworthy (Östersund)
———————————————————–

redaktiongt