Krisövningar, måltider från beredskapslager och temalektioner på skolor. Det är några av de aktiviteter som Östersunds kommun arrangerar i samband med MSB:s beredskapsvecka.

Beredskapsveckan samordnas nationellt av MSB och ska få fler privatpersoner att förbereda sig för en eventuell kris. Temat för Beredskapsveckan 2025 är “Du är en del av Sveriges totalförsvar”. 

Det här händer i Östersunds kommun under veckan

Skolor och särskilda boenden testar rätter från krislager

Tillsammans med Måltidsservice testar skolor, särskilda boenden och vissa LSS-boenden rätter från kommunens krislager. Syftet är både att utvärdera rätterna och pröva organisationen kring lagret för att säkerställa att maten når fram även vid kriser.

  • Elever och personal vid Fagervallsskolan testar maträtten chili sin carne
  • Elever och personal vid Tavelbäcksskolan testar maträtten mujadara (en libanesisk linsrätt)
  • Boende vid alla kommunens egna särskilda boenden och några LSS-boenden testar vid två olika tillfällen under veckan:
    • Lasagne med ärt & bondböna
    • Asiatisk soppa med ärt & bondböna samt falsk kalvdans som dessert

Särskilda boenden och LSS-boenden testar sina beredskapslådor

Under veckan provar även personalen vid särskilda boenden och LSS-boenden att tillaga rätter från sina beredskapslådor, det vill säga mat som är avsedd att användas om ordinarie leveranser inte kan komma fram. Till exempel vid snöstorm, olycka med den lastbil som levererar maten eller en annan samhällsstörning.

Övningarna kring rätter från krislager och beredskapslådor hjälper oss som kommun att se vad som fungerar bra och vad som behöver justeras, så att vi har en god beredskap den dag det behövs.

Lugnviksskolan har krisberedskap och civilt försvar på schemat

På torsdag förmiddag sker ett samarbete mellan Lugnviksskolan och Länsstyrelsen där två klasser i årskurs 8 får diskutera och öva på olika krisscenarier. Eleverna får en introduktion till Barnens krislåda och reflekterar över frågor som vad som händer om elnätet slås ut och vilken mat som kan ätas kall om inte spisen fungerar. De får också prova praktiska moment som att generera el med en cykel för att ladda en telefon. Övningarna knyter an till tre centrala budskap:

  • Ungdomar behövs
  • Vuxna behöver också hjälp
  • Tillsammans är vi starka

Digitalt beredskapsquiz för medarbetare inom Vård- och omsorg

Alla som arbetar inom Vård- och omsorgsförvaltningen får under veckan möjlighet att göra ett digitalt quiz för att lära sig mer om förvaltningens beredskapsarbete och ansvar vid en kris.

Staber övar krisorganisation

Under veckan övar staberna på Barn- och utbildningsförvaltningen, Samhällsbyggnad och Vård- och omsorgsförvaltningen på krishantering. Utifrån olika fiktiva scenarier övar de på att hantera en störning/händelse.

För frågor eller mer information, kontakta

För Barn- och utbildningsförvaltningens aktiviteter:

  • Fatih Tuncer, säkerhetssamordnare Barn- och utbildningsförvaltningen, 076-127 81 25

För Vård- och omsorgsförvaltningens aktiviteter: 

  • För kontakt fredag 19 september: Fatih Tuncer, säkerhetssamordnare Barn- och utbildningsförvaltningen, 076-127 81 25
  • För kontakt måndag 22 september: Martina Ånnegård, beredskapssamordnare, 063-14 39 28
  • För kontakt från tisdag 23 september och framåt: Emma Unnerby, säkerhetssamordnare Vård- och omsorgsförvaltningen, 076-108 02 47

———————————————————–
Klicka här – länk till originalinlägget

Källa: Östersunds kommun
———————————————————–

redaktiongt