En viktig signal – men också ett resultat av ett långsiktigt, målinriktat arbete från kommunens tekniska förvaltning.
Under 2025 noterades 20 dygn med förhöjda PM10-halter i centrala Östersund. Det är betydligt under gränsvärdet på 35 dygn, och innebär att kommunen för första gången på flera år klarar miljökvalitetsnormen.
– Det här är inte bara siffror i en rapport. Det handlar om människors hälsa och om hur vi lyckats förbättra stadsmiljön tillsammans, säger Caroline Bjurström, sektorchef på teknisk förvaltning.
– Det är ett kvitto på att vårt arbete gett effekt, fortsätter Jonatan Hellström, enhetschef på drift. Vi har gjort förändringar steg för steg, testat, följt upp och justerat – och det har gett resultat.
De positiva siffrorna bygger på flera samverkande insatser: bättre anpassad städning av gator, finjusterad halkbekämpning, materialval och snabbare åtgärder vid väderomslag.
Hanna Lundqvist, miljöhandläggare på samhällsbyggnadsförvaltningen, har arbetat med luftfrågan under lång tid:
– Att se den här utvecklingen är både glädjande och hoppfullt. Vi vet hur viktigt det är med bra luft – både för folkhälsan och för att följa lagstiftningen. Men vi är inte i mål än. För att få ett formellt godkännande krävs att vi klarar gränsvärdet tre år i rad.
Nästa steg i arbetet är att fortsatt utveckla metoder, säkra resurser och förbereda för de skärpta gränsvärden som träder i kraft 2030.
FAKTA
PM10-värden i centrala Östersund (antal dygn över gränsvärde 50 µg/m³)
2020: 57 | 2021: 44 | 2022: 37 | 2023: 41 | 2024: 48 | 2025: 20
KONTAKT:
Jonatan Hellström
Enhetschef, GataPark Drift, teknisk förvaltning
jonatan.hellstrom@ostersund.se
070–330 07 48
Anna-Karin Sjölund
Administrativ samordnare, GataPark Drift.
anna-karin.sjolund@ostersund.se
076–761 46 24
063–14 34 57
———————————————————–
Klicka här – länk till originalinlägget
Källa: Östersunds kommun
———————————————————–

















