Magdalena Andersson kan få statsministerposten, men förlorade röster i nästan hela landet. Östersunds kommuns väljare hörde till de som övergav partiet i riksdagsvalet.

Socialdemokraterna går mot sitt sämsta valresultat någonsin i riket. Efter den preliminära rösträkningen på måndagen ligger partiet på 28,1 procent av rösterna, 2,3 procentenheter mindre än i förra riksdagsvalet. Den tidigare bottennoteringen är på 28,3 procent i valet 2018.

I Östersunds kommun gick Socialdemokraterna från 37,7 till 33,8 procent av rösterna i riksdagsvalet. Det motsvarar ett tapp på 1 558 röster.

Socialdemokraterna backar i samtliga 37 jämförbara valdistrikt i Östersund. Störst var nedgången i Erikslund-Övre Blomängen (−9,3 procentenheter).

I landet som helhet förlorade Socialdemokraterna röster i 279 av 290 kommuner.
Allra störst var tappet i Sorsele där man föll med hela 9,6 procentenheter.

I Jämtlands län hade Socialdemokraterna minussiffror i samtliga kommuner.

Här förlorade Socialdemokraterna flest väljare i Jämtlands län
Kommun 2026 2022 Förändring
Strömsund 32,3 % 38,1 % −5,8
Åre 26,8 % 32,1 % −5,3
Krokom 28,2 % 33,0 % −4,7
Berg 27,7 % 32,4 % −4,7
Ragunda 34,2 % 38,7 % −4,5
Härjedalen 29,1 % 33,4 % −4,3
Östersund 33,8 % 37,7 % −4,0
Bräcke 34,1 % 36,8 % −2,7
Socialdemokraternas väljartapp valdistrikt för valdistrikt i riksdagsvalet
Valdistrikt 2026 2022 Förändring
Erikslund-Övre Blomängen 35,7 % 45,0 % −9,3
Östberg 28,9 % 36,0 % −7,1
Brunflo Storviken 34,5 % 41,1 % −6,6
Hornsberg Nedre 32,2 % 37,9 % −5,8
Brunflo Änge 36,3 % 42,1 % −5,8
Fåker-Tandsbyn med landsbygd 30,0 % 35,4 % −5,4
Torvalla Ängsmon 32,2 % 37,6 % −5,4
Norra Frösön-Lövsta 28,8 % 33,9 % −5,1
Nedre Blomängen 34,5 % 39,5 % −5,0
Västra Frösön 30,3 % 35,2 % −4,9
Södra Odenslund 36,0 % 40,7 % −4,8
Sjukhusområdet 34,2 % 38,9 % −4,7
Marielund-Odenskog 41,4 % 46,0 % −4,6
Lugnviks Centrum 41,3 % 45,8 % −4,6
Karlslund 31,7 % 36,2 % −4,5
Frösödal 33,2 % 37,7 % −4,5
Marieby med landsbygd 24,9 % 29,2 % −4,4
Eriksberg-Solliden-Fyrvalla 29,3 % 33,6 % −4,3
Odensala Nedre 36,7 % 40,9 % −4,3
Hornsberg Övre 32,6 % 36,9 % −4,3
Norra Odenslund 30,0 % 34,2 % −4,2
Södra Valla-Mjälle 34,6 % 38,9 % −4,2
Odensala Tavelbäcken 39,0 % 42,8 % −3,9
Brittsbo-Lugnviksstrand 35,3 % 39,1 % −3,8
Odensala Övre 40,7 % 44,0 % −3,3
Östersund nedre centrum 32,6 % 35,7 % −3,1
Storsjöstrand-Odensvik-Fagervallen 33,2 % 36,0 % −2,8
Orrviken med landsbygd 25,1 % 27,8 % −2,7
Brunflo Södergård 38,6 % 41,1 % −2,5
Häggenås med landsbygd 29,3 % 31,8 % −2,5
Torvalla Centrum 45,2 % 47,2 % −2,0
Universitetet 31,7 % 33,6 % −1,9
Norr 29,9 % 31,8 % −1,9
Torvalla Skogsmon 36,4 % 38,0 % −1,6
Östersund övre centrum 28,0 % 28,9 % −0,9
Söder 35,6 % 36,0 % −0,5
Körfältet 42,4 % 42,5 % −0,1
Torvalla Fjällmon 42,5 % – –
Torvalla By-Ope 33,8 % – –
Centrala Lit 36,1 % – –
Lit med landsbygd 25,7 % – –

———————————————————–
Klicka här – länk till originalinlägget

Källa: Newsworthy (Östersund)
———————————————————–

redaktiongt