När valnattens första, preliminära rösträkning är klar i Östersund ser det ut som att Kristdemokraterna får 4,4 procent av rösterna i kommunfullmäktigevalet i Östersund.

Efter valnattens preliminära rösträkning har Kristdemokraterna fått 4,4 procent av rösterna i valet till kommunfullmäktige i Östersund. Det är en minskning med 3,1 procentenheter från 2022 års resultat. Partiets starkaste kommun i landet är Lycksele, där de fick 40,3 procent i lokalvalet.

Resultatet gör Kristdemokraterna till det sjunde största
partiet i årets kommunval i Östersunds kommun.

Kristdemokraternas resultat i kommunvalen genom tiderna
Valår Andel Rank
2026 4,4 % 7:e
2022 7,52 % 5:e
2018 5,68 % 6:e
2014 2,04 % 8:e
2010 2,09 % 8:e
2006 3,22 % 7:e
2002 3,60 % 7:e
1998 4,48 % 6:e
1994 1,66 % 7:e
1991 3,95 % 6:e
1988 1,95 % 7:e
1985 1,56 % 7:e
1982 2,03 % 7:e
1979 2,21 % 6:e
1976 2,03 % 6:e
1973 1,63 % 6:e

Tre mandat i kommunfullmäktige

Om resultatet står sig ger det Kristdemokraterna tre mandat
i Östersunds kommunfullmäktige. Efter förra valet fick partiet fem mandat.

Kommunfullmäktige i Östersund kommer den här
mandatperioden ha totalt 61 platser, lika många som förra mandatperioden. Det finns en spärr på 2 procent
för att ta mandat i Östersunds kommun.

Kristdemokraterna ser ut att ta plats i samtliga 286 hittills räknade kommuner efter årets val. I elva kommuner kommer de in efter att ha saknat mandat sist, och i fyra kommuner förlorar de sin plats
i och med årets val, om de preliminära resultaten står sig. Totalt ökar Kristdemokraterna sin andel av mandaten i 68 kommuner, och minskar i 55 kommuner.

Här gick Kristdemokraterna bäst – och sämst

Allra bäst gick det för Kristdemokraterna i valdistriktet Häggenås med landsbygd
med 6,5 procent av rösterna, och sämst i Centrala Lit, 2,3 procent.

Valdistrikt Resultat Förändring Antal röster på KD Placering
Häggenås med landsbygd 6,5 % −0,5 47 5:e
Odensala Tavelbäcken 6,2 % −0,8 71 5:e
Lit med landsbygd 6,2 % ej jämförbart 69 5:e
Torvalla By-Ope 5,9 % ej jämförbart 59 6:e
Brunflo Södergård 5,6 % −1,0 51 5:e
Nedre Blomängen 5,4 % −3,3 45 7:e
Erikslund-Övre Blomängen 5,3 % −1,2 57 6:e
Östberg 5,2 % −3,3 47 7:e
Odensala Nedre 5,1 % −4,6 71 6:e
Brunflo Änge 5,1 % −1,9 45 5:e
Karlslund 5,0 % −4,2 48 7:e
Norra Frösön-Lövsta 4,9 % −2,2 75 7:e
Körfältet 4,8 % −1,7 43 7:e
Östersund övre centrum 4,6 % −2,2 42 7:e
Lugnviks Centrum 4,6 % −1,2 49 6:e
Hornsberg Nedre 4,6 % −1,6 35 7:e
Fåker-Tandsbyn med landsbygd 4,6 % −4,8 56 6:e
Torvalla Fjällmon 4,6 % ej jämförbart 56 7:e
Norra Odenslund 4,5 % −1,2 47 7:e
Västra Frösön 4,5 % −3,6 47 6:e
Torvalla Skogsmon 4,4 % −4,5 31 6:e
Torvalla Ängsmon 4,4 % −4,7 36 7:e
Storsjöstrand-Odensvik-Fagervallen 4,3 % −3,7 60 7:e
Norr 4,3 % −2,8 40 7:e
Frösödal 4,3 % −2,5 43 7:e
Marieby med landsbygd 4,3 % −5,4 49 6:e
Söder 4,1 % −2,4 40 7:e
Odensala Övre 4,1 % −4,3 46 7:e
Sjukhusområdet 4,0 % −2,4 38 7:e
Östersund nedre centrum 4,0 % −2,0 51 7:e
Universitetet 4,0 % −5,0 46 7:e
Orrviken med landsbygd 3,9 % −6,9 36 7:e
Marielund-Odenskog 3,8 % −4,5 28 7:e
Torvalla Centrum 3,5 % −1,1 30 7:e
Eriksberg-Solliden-Fyrvalla 3,4 % −3,8 41 7:e
Södra Odenslund 3,4 % −3,4 33 8:e
Brunflo Storviken 3,3 % −3,7 44 7:e
Södra Valla-Mjälle 3,2 % −4,3 40 7:e
Brittsbo-Lugnviksstrand 2,5 % −4,7 24 8:e
Hornsberg Övre 2,5 % −3,5 18 8:e
Centrala Lit 2,3 % ej jämförbart 21 7:e
Så gick det för Kristdemokraterna i övriga länet
Kommun Resultat Förändring Placering
Härjedalen 4,8 % +1,7 8:e
Östersund 4,4 % −3,1 7:e
Krokom 3,2 % −1,6 8:e
Åre 3,0 % +0,3 8:e
Ragunda 2,5 % −1,0 7:e
Berg 1,8 % +0,3 6:e
Strömsund 1,5 % −0,5 7:e
Bräcke 1,4 % −0,7 7:e

———————————————————–
Klicka här – länk till originalinlägget

Källa: Newsworthy (Östersund)
———————————————————–

redaktiongt