När valnattens första, preliminära rösträkning är klar i Östersund ser det ut som att Vänsterpartiet får 6,4 procent av rösterna i kommunfullmäktigevalet i Östersund.

Efter valnattens preliminära rösträkning har Vänsterpartiet fått 6,4 procent av rösterna i valet till kommunfullmäktige i Östersund. Det är en minskning med 0,7 procentenheter från 2022 års resultat. Partiets starkaste kommun i landet är Pajala, där de fick 31,8 procent i lokalvalet.

Resultatet gör Vänsterpartiet till det sjätte största
partiet i årets kommunval i Östersunds kommun.

Vänsterpartiets resultat i kommunvalen genom tiderna
Valår Andel Rank
2026 6,4 % 6:e
2022 7,12 % 6:e
2018 8,17 % 4:e
2014 7,77 % 5:e
2010 6,31 % 5:e
2006 7,37 % 4:e
2002 10,49 % 3:e
1998 11,66 % 4:e
1994 5,51 % 5:e
1991 4,66 % 5:e
1988 5,60 % 5:e
1985 4,74 % 5:e
1982 4,76 % 5:e
1979 5,21 % 5:e
1976 3,82 % 5:e
1973 3,45 % 5:e

Fyra mandat i kommunfullmäktige

Om resultatet står sig ger det Vänsterpartiet fyra mandat
i Östersunds kommunfullmäktige. Det är lika många som efter förra valet.

Kommunfullmäktige i Östersund kommer den här
mandatperioden ha totalt 61 platser, lika många som förra mandatperioden. Det finns en spärr på 2 procent
för att ta mandat i Östersunds kommun.

Vänsterpartiet ser ut att ta plats i åtminstone 270 kommuner av de hittills räknade 275 efter årets val. I fyra kommuner kommer de in efter att ha saknat mandat sist. Totalt ökar Vänsterpartiet sin andel av mandaten i 77 kommuner, och minskar i 46 kommuner.

Här gick Vänsterpartiet bäst – och sämst

Allra bäst gick det för Vänsterpartiet i valdistriktet Torvalla Centrum
med 14,6 procent av rösterna,
och sämst i Västra Frösön och Marieby med landsbygd, 3,4 procent.

Valdistrikt Resultat Förändring Antal röster på V Placering
Torvalla Centrum 14,6 % +3,8 125 2:a
Universitetet 13,4 % +2,2 153 3:e
Körfältet 11,7 % +2,5 105 2:a
Östersund nedre centrum 10,4 % +1,3 131 4:e
Torvalla Ängsmon 10,1 % +0,8 83 4:e
Sjukhusområdet 9,5 % −0,1 91 5:e
Norra Odenslund 9,5 % −0,5 99 5:e
Torvalla Fjällmon 8,9 % ej jämförbart 107 5:e
Östersund övre centrum 8,6 % −0,1 78 5:e
Marielund-Odenskog 8,6 % +2,0 63 5:e
Torvalla Skogsmon 8,3 % −1,5 58 5:e
Hornsberg Övre 7,8 % −1,5 57 6:e
Hornsberg Nedre 7,6 % −3,6 58 6:e
Söder 6,7 % −2,3 65 6:e
Södra Odenslund 6,7 % −1,6 65 6:e
Östberg 6,6 % −1,4 59 6:e
Storsjöstrand-Odensvik-Fagervallen 6,3 % −1,1 89 6:e
Karlslund 6,2 % −0,7 59 5:e
Eriksberg-Solliden-Fyrvalla 6,0 % −3,6 72 6:e
Odensala Tavelbäcken 5,9 % +1,3 68 6:e
Lugnviks Centrum 5,8 % −1,3 62 5:e
Norra Frösön-Lövsta 5,8 % −1,9 89 6:e
Nedre Blomängen 5,7 % −1,3 47 6:e
Brunflo Storviken 5,3 % +1,2 71 5:e
Erikslund-Övre Blomängen 5,2 % −1,0 56 7:e
Norr 5,2 % −1,9 48 6:e
Häggenås med landsbygd 5,2 % −0,5 38 6:e
Frösödal 5,0 % −1,1 50 6:e
Torvalla By-Ope 4,9 % ej jämförbart 49 7:e
Fåker-Tandsbyn med landsbygd 4,5 % −0,9 55 7:e
Centrala Lit 4,3 % ej jämförbart 39 5:e
Lit med landsbygd 4,3 % ej jämförbart 48 6:e
Orrviken med landsbygd 4,1 % −3,7 38 6:e
Brunflo Södergård 4,1 % −0,5 37 6:e
Södra Valla-Mjälle 3,9 % −2,1 49 6:e
Odensala Övre 3,8 % −1,9 42 8:e
Odensala Nedre 3,8 % −1,0 53 8:e
Brunflo Änge 3,8 % −1,1 34 6:e
Brittsbo-Lugnviksstrand 3,6 % −0,7 34 6:e
Västra Frösön 3,4 % −0,5 35 8:e
Marieby med landsbygd 3,4 % −1,0 38 7:e
Så gick det för Vänsterpartiet i övriga länet
Kommun Resultat Förändring Placering
Strömsund 7,0 % +1,0 5:e
Östersund 6,4 % −0,7 6:e
Härjedalen 6,0 % +0,1 7:e
Krokom 5,8 % −1,1 6:e
Ragunda 5,8 % +1,3 6:e
Åre 5,0 % +0,7 7:e
Bräcke 4,9 % +0,3 6:e
Berg 4,0 % +0,3 5:e

———————————————————–
Klicka här – länk till originalinlägget

Källa: Newsworthy (Östersund)
———————————————————–

redaktiongt