Individ- och familjenämnden beslutade att tilläggsanslaget ska gå till att utveckla och utöka stöd och insatser till barn, unga och familjer, till exempel
- Familjebehandling
- Föräldraskapsstöd
- Operativa teamet
- Mobila operativa teamet
- Stöd till barn och unga med funktionsnedsättning
- Skapa sysselsättning för fler barn och unga, till exempel praktik, feriearbete, fritidsaktiviteter.
– Tilläggsanslaget ger nämnden möjlighet att förstärka arbetet inför nya socialtjänstlagen, vilket bland annat innebär tidiga insatser och större fokus på stöd som inte behöver beslut om insats eller utredning. Vi måste tidigt förhindra att barn rekryteras in till gängkriminalitet. Det kan innebära att vi behöver erbjuda andra insatser än de vi har idag, säger Andreas Lundgren (S), ordförande i individ- och familjenämnden.
Alliansen (Liberalerna, Moderaterna, Centerpartiet och Kristdemokraterna) hade ett tilläggsyrkande som avslogs.
– Från Alliansens partier tycker vi att det är viktigt att även kompetenshöjande insatser för själva personalen inom myndighetsutövning, öppenvård och förtroendevalda in nämnden ska tillföras i åtgärdsprogrammet, vilket vi kommer bevaka. Detta för att gruppen ungdomar i kriminalitet kräver särskild kompetens och bemötande, vilket även bekräftas från nationellt håll, säger Hanna Lundin Jernberg (L), vice ordförande i individ- och familjenämnden.
Mer information
Andreas Lundgren (S)
ordförande
individ- och familjenämnden
Umeå kommun
070-330 63 24
andreas.lundgren@umea.se
Hanna Lundin Jernberg (L)
vice ordförande
individ- och familjenämnden
Umeå kommun
070-206 70 81
hanna.lundinjernberg@umea.se
———————————————————–
Klicka här – länk till originalinlägget
Källa: Umeå kommun
———————————————————–






























