Saga Wasserman kommer från Haparanda och har börjat programmet civilingenjör materialteknik, Saga berättar att den första tiden har varit intensiv:
– Nollningsperioden har varit mestadels på Porsön, nu har vi fått åka runt lite på bland annat matmaknaden som är i stan och nu här på Gültzauudden, berättar Saga.
Viktor Pronchev kommer från Uppsala, som är en känd studentstad. Han kom till Luleå för att testa på något nytt:
– Jag gick ett tekniskt basår i Uppsala, men om jag inte fortsatte där vill jag testa något helt nytt. Därför kom jag upp till norr och får känna på lite skillnaderna.
– Jag är förvånadsvärt överraskad att det är så pass lika som studentstad. Jag upplever att det lättare kunde bli grupperingar i Uppsala, så upplever jag inte att det är här, berättar Viktor.
Maja Fagerberg som studerar till sjuksköterska, berättar att hennes intryck av Luleå har varit bra och att hon ser fram emot programmet hon ska studera.
– Många som pluggar till sjuksköterska har varit osäkra när de kommer ut i arbetslivet, eftersom man upplever att man inte har fått särskilt mycket arbetslivserfarenhet. Men via LTU är det mer praktik, förklarar Maja.
———————————————————–
Klicka här – länk till originalinlägget
Källa: Luleå kommun / Vårt Luleå
———————————————————–
































