Under det senaste decenniet har antalet A-traktorer femdubblats i Sverige – och under 2025 fortsatte utvecklingen. Precis som i Luleå kommun.
För elfte året i rad ökar antalet A-traktorer i Luleå kommun, visar nya siffror från Trafikanalys. I slutet av 2025 fanns 604 A-traktorer registrerade i kommunen, vilket är 77 mer än året innan – en ökning med 15 procent. Det är den näst största ökningen i Norrbottens län. Inte sedan åtminstone 2009, som är det första året vi har statistik för, har det funnits så många A-traktorer i kommunen.
Även i Norrbottens län som helhet blev A-traktorerna fler under 2025. Där ökade antalet från 2 962 till 3 167, en ökning med 7 procent. Kraftigaste ökningen i länet noterades i Kalix kommun, som gick från 199 till 236 A-traktorer (+19 procent). Samtidigt minskade antalet från 89 till 82 A-traktorer i Pajala kommun. I landet som helhet stod Partille kommun för den största relativa ökningen
– från 28 till 44 A-traktorer.
Källa: Trafikanalys
Långsiktig ökning
Sedan 2009 har antalet A-traktorer femdubblats i Sverige, från omkring 12 700 till omkring 64 900 i slutet av 2025. Det är främst under de senaste åren som A-traktorerna har ökat i popularitet. Enligt Trafikanalys är en stor förklaring att kraven för fordonen ändrades sommaren 2020, vilket gjorde det enklare att bygga om modernare bilar till A-traktorer.
Norrbottens län följer samma mönster. Jämfört med 2009 har antalet nästan femdubblats – från knappt 700 till knappt 3 200 i slutet av 2025. Även i Luleå har A-traktorerna blivit betydligt fler – antalet har sjudubblats sedan 2009. Den kraftigaste A-traktortillväxten i Norrbottens län sedan 2009 har skett i Jokkmokks kommun, som gått från nio till 71 A-traktorer under perioden.
Några kommuner i Stockholms län står för den största procentuella ökningen över tid i landet: Lidingö, Täby och Danderyd. I andra kommuner har antalet inte förändrats nästan alls: Sundbyberg och Burlöv har i princip lika många A-traktorer nu som då.
A-traktortätast i Arjeplogs kommun
Med åtta A-traktorer per 1 000 invånare är Luleå den kommun i länet som har minst antal A-traktorer per invånare. A-traktortätast i Norrbottens län är det i Arjeplogs kommun, där det finns 25 traktorer per 1 000 invånare.
Dorotea kommun har flest A-traktorer per invånare i landet , 45 per 1 000 invånare, följt av Åsele kommun (30 per 1 000 invånare) och Essunga kommun (29 per 1 000 invånare).
———————————————————–
Klicka här – länk till originalinlägget
Källa: Newsworthy (Luleå)
———————————————————–































