När valnattens första, preliminära rösträkning är klar i Östersund ser det ut som att Miljöpartiet gör ett historiskt bra kommunfullmäktigeval i Östersund.

Efter valnattens preliminära rösträkning har Miljöpartiet fått 7 procent av rösterna i valet till kommunfullmäktige i Östersund. Det är en ökning med 3 procentenheter från 2022 års resultat. Det är ett av partiets bästa
resultat sedan starten 1981.

Resultatet gör Miljöpartiet till det femte största
partiet i årets kommunval i Östersunds kommun.

Miljöpartiets resultat i kommunvalen genom tiderna
Valår Andel Rank
2026 7,0 % 5:e
2022 4,06 % 7:e
2018 4,57 % 8:e
2014 8,53 % 4:e
2010 7,77 % 4:e
2006 5,34 % 6:e
2002 4,73 % 6:e
1998 6,21 % 5:e
1994 6,27 % 4:e
1991 3,93 % 7:e
1988 5,21 % 6:e
1985 3,02 % 6:e
1982 2,28 % 6:e

Fyra mandat i kommunfullmäktige

Om resultatet står sig ger det Miljöpartiet fyra mandat
i Östersunds kommunfullmäktige. Sedan Miljöpartiet grundades 1981 har de haft mandat i Östersunds kommun
varje mandatperiod.

Kommunfullmäktige i Östersund kommer den här
mandatperioden ha totalt 61 platser, lika många som förra mandatperioden. Det finns en spärr på 2 procent
för att ta mandat i Östersunds kommun.

Miljöpartiet ser ut att ta plats i åtminstone 263 kommuner av de hittills räknade 275 efter årets val. I 46 kommuner kommer de in efter att ha saknat mandat sist, och i ett kommuner förlorar de sin plats
i och med årets val, om de preliminära resultaten står sig. Totalt ökar Miljöpartiet sin andel av mandaten i 94 kommuner, och minskar i fem kommuner.

Här gick Miljöpartiet bäst – och sämst

Allra bäst gick det för Miljöpartiet i valdistriktet Eriksberg-Solliden-Fyrvalla
med 12,4 procent av rösterna,
och sämst i Häggenås med landsbygd, 2,6 procent.

Valdistrikt Resultat Förändring Antal röster på MP Placering
Eriksberg-Solliden-Fyrvalla 12,4 % +5,8 150 4:e
Frösödal 12,2 % +5,8 121 4:e
Norra Frösön-Lövsta 11,7 % +5,3 179 4:e
Södra Valla-Mjälle 11,5 % +5,1 145 4:e
Hornsberg Övre 11,0 % +3,6 81 4:e
Karlslund 9,8 % +4,0 94 4:e
Orrviken med landsbygd 9,7 % +5,6 91 5:e
Västra Frösön 9,5 % +1,6 99 4:e
Hornsberg Nedre 8,8 % +3,5 67 5:e
Sjukhusområdet 8,6 % +3,3 83 6:e
Östberg 8,3 % +2,2 75 5:e
Universitetet 8,1 % +3,1 92 6:e
Norr 8,0 % +3,1 74 4:e
Odensala Övre 7,9 % +4,0 88 4:e
Södra Odenslund 7,8 % +3,6 76 5:e
Östersund övre centrum 7,7 % +2,8 70 6:e
Norra Odenslund 7,7 % +3,2 80 6:e
Söder 7,4 % +3,4 72 5:e
Marieby med landsbygd 7,3 % +2,7 83 4:e
Torvalla By-Ope 7,0 % ej jämförbart 70 5:e
Storsjöstrand-Odensvik-Fagervallen 6,6 % +2,4 92 5:e
Östersund nedre centrum 6,3 % +2,8 79 6:e
Erikslund-Övre Blomängen 6,2 % +3,0 67 5:e
Fåker-Tandsbyn med landsbygd 6,2 % +3,5 76 5:e
Nedre Blomängen 6,1 % +3,3 51 5:e
Odensala Nedre 6,1 % +3,3 85 5:e
Torvalla Fjällmon 5,5 % ej jämförbart 66 6:e
Torvalla Ängsmon 5,5 % +2,5 45 6:e
Brittsbo-Lugnviksstrand 5,4 % +0,8 51 5:e
Körfältet 4,9 % +0,5 44 6:e
Odensala Tavelbäcken 4,9 % +1,7 56 7:e
Brunflo Storviken 4,4 % +2,4 60 6:e
Marielund-Odenskog 4,0 % +1,3 29 6:e
Torvalla Skogsmon 4,0 % +2,5 28 7:e
Lit med landsbygd 4,0 % ej jämförbart 45 7:e
Lugnviks Centrum 3,9 % +1,4 41 7:e
Torvalla Centrum 3,9 % +1,8 33 6:e
Centrala Lit 3,6 % ej jämförbart 33 6:e
Brunflo Änge 3,3 % +0,8 29 7:e
Brunflo Södergård 3,2 % +1,6 29 7:e
Häggenås med landsbygd 2,6 % +0,5 19 7:e
Så gick det för Miljöpartiet i övriga länet
Kommun Resultat Förändring Placering
Åre 10,3 % −0,3 5:e
Östersund 7,0 % +3,0 5:e
Krokom 5,5 % +2,1 7:e
Härjedalen 1,2 % +0,3 9:e
Bräcke 1,0 % +0,5 8:e
Berg 0,9 % +0,2 7:e
Ragunda 0,7 % +0,4 9:e
Strömsund 0,7 % +0,1 8:e

———————————————————–
Klicka här – länk till originalinlägget

Källa: Newsworthy (Östersund)
———————————————————–

redaktiongt