När valnattens första, preliminära rösträkning är klar i Östersund ser det ut som att årets val blir det första där Sverigedemokraterna gör sämre i från sig än i valet innan.
Partiet backar 0,5 procentenheter.

Efter valnattens preliminära rösträkning har Sverigedemokraterna fått 9,6 procent av rösterna i valet till kommunfullmäktige i Östersund. Det är en minskning med 0,5 procentenheter från 2022 års resultat. Partiets starkaste kommun i landet är Färgelanda, där de fick 39,1 procent i lokalvalet.

Resultatet gör Sverigedemokraterna till det fjärde största
partiet i årets kommunval i Östersunds kommun.

Sverigedemokraternas resultat i kommunvalen genom tiderna
Valår Andel Rank
2026 9,6 % 4:e
2022 10,12 % 4:e
2018 7,85 % 5:e
2014 5,91 % 7:e
2010 2,25 % 7:e
2006 0,77 % 9:e

Sex mandat i kommunfullmäktige

Om resultatet står sig ger det Sverigedemokraterna sex mandat
i Östersunds kommunfullmäktige.

Kommunfullmäktige i Östersund kommer den här
mandatperioden ha totalt 61 platser, lika många som förra mandatperioden. Det finns en spärr på 2 procent
för att ta mandat i Östersunds kommun.

Sverigedemokraterna ser ut att ta plats i samtliga 286 hittills räknade kommuner efter årets val. I fem kommuner kommer de in efter att ha saknat mandat sist. Totalt ökar Sverigedemokraterna sin andel av mandaten i 45 kommuner, och minskar i 137 kommuner.

Här gick Sverigedemokraterna bäst – och sämst

Allra bäst gick det för Sverigedemokraterna i valdistriktet Häggenås med landsbygd
med 17,4 procent av rösterna, och sämst i Västra Frösön, 5,1 procent.

Valdistrikt Resultat Förändring Antal röster på SD Placering
Häggenås med landsbygd 17,4 % +1,7 126 3:e
Torvalla Ängsmon 17,1 % −3,0 141 2:a
Fåker-Tandsbyn med landsbygd 14,9 % +1,0 182 4:e
Torvalla Centrum 13,8 % −1,5 118 3:e
Torvalla Skogsmon 13,6 % +0,2 95 3:e
Lit med landsbygd 13,5 % ej jämförbart 151 4:e
Brunflo Södergård 12,3 % −2,3 111 4:e
Hornsberg Nedre 12,2 % +2,4 93 4:e
Brunflo Änge 11,9 % −1,7 105 4:e
Centrala Lit 11,7 % ej jämförbart 106 3:e
Brunflo Storviken 11,2 % −3,5 151 4:e
Körfältet 11,1 % −2,5 100 4:e
Lugnviks Centrum 11,1 % −2,0 118 3:e
Östberg 10,9 % +1,7 98 4:e
Orrviken med landsbygd 10,8 % +0,1 101 4:e
Norra Odenslund 10,5 % −0,6 110 4:e
Storsjöstrand-Odensvik-Fagervallen 10,2 % +0,1 143 4:e
Sjukhusområdet 10,1 % −0,9 97 4:e
Marielund-Odenskog 10,1 % +0,8 74 4:e
Torvalla By-Ope 9,5 % ej jämförbart 95 4:e
Östersund övre centrum 9,1 % +0,4 83 4:e
Torvalla Fjällmon 9,1 % ej jämförbart 110 4:e
Nedre Blomängen 9,0 % −0,5 75 4:e
Odensala Tavelbäcken 8,9 % ±0,0 103 4:e
Östersund nedre centrum 8,7 % −2,9 110 5:e
Universitetet 8,6 % −1,2 98 5:e
Norra Frösön-Lövsta 8,2 % +0,8 125 5:e
Södra Odenslund 8,1 % ±0,0 79 4:e
Söder 8,0 % −2,3 78 4:e
Hornsberg Övre 7,9 % −3,1 58 5:e
Erikslund-Övre Blomängen 7,8 % −0,7 84 4:e
Odensala Nedre 7,6 % +1,0 106 4:e
Marieby med landsbygd 7,3 % −1,7 83 4:e
Södra Valla-Mjälle 7,2 % +0,3 90 5:e
Eriksberg-Solliden-Fyrvalla 6,9 % −0,3 83 5:e
Brittsbo-Lugnviksstrand 6,5 % −0,4 61 4:e
Odensala Övre 6,2 % −0,5 69 6:e
Norr 5,7 % −0,3 53 5:e
Karlslund 5,4 % +1,0 52 6:e
Frösödal 5,4 % −1,6 54 5:e
Västra Frösön 5,1 % ±0,0 53 5:e
Så gick det för Sverigedemokraterna i övriga länet
Kommun Resultat Förändring Placering
Ragunda 14,8 % +1,4 3:e
Strömsund 14,5 % −1,3 3:e
Härjedalen 13,7 % +1,5 3:e
Berg 12,6 % −0,3 4:e
Bräcke 11,2 % −3,0 4:e
Krokom 11,1 % −1,4 4:e
Östersund 9,6 % −0,5 4:e
Åre 6,7 % −0,7 6:e

———————————————————–
Klicka här – länk till originalinlägget

Källa: Newsworthy (Östersund)
———————————————————–

redaktiongt