Efter valnattens rösträkning rapporteras ett valdeltagande på 91,9 procent i valdistriktet Brittsbo-Lugnviksstrand. Det högst i Jämtland.

Nu har alla valdistrikt som räknas på valnatten i Östersund rapporterat in sina resultat i riksdagsvalet. Under valnatten har 42 685 röster registrerats i kommunen. Det motsvarar ett valdeltagande på 83,6 procent. Det är en ökning jämfört med valnatten 2022, då motsvarande siffra var 82,4 procent.

Det här är alltså valnattsräkningen, där kommunerna räknar rösterna direkt när vallokalerna stänger. På onsdag räknas sena förtidsröster i de så kallade uppsamlingsdistrikten. Det innebär att valdeltagandet kommer att öka: vid förra valet ökade valdeltagandet med 2,7 procentenheter från valnatten till det slutliga resultatet.

Högst valdeltagande i Östersunds kommun noteras i valdistriktet Brittsbo-Lugnviksstrand, där 91,9 procent av rösterna har räknats, vilket är det högsta valdeltagandet av alla valdistrikt i Jämtland. I andra änden av skalan finns Torvalla Centrum. Där är valdeltagandet 73,6 procent.

37 av 41 valdistrikt i Östersunds kommun är jämförbara med förra valet. I 28 av dessa ökar valdeltagandet, medan det minskar i åtta.

Efter valnatten: Krokoms kommun i topp i Jämtland

I Jämtland är valdeltagandet lägre än efter valnattsräkningen 2022: 80,6 procent jämfört med 81,1 procent vid förra valet. I fyra kommuner är valdeltagande högre än vid valnattsräkningen 2022, medan fyra kommuner än så länge ligger lägre än sist. Efter valnatträkningen har Östersund det näst högsta valdeltagandet i länet. Högst valdeltagande noteras i Krokoms kommun, 83,8 procent, medan det lägsta finns i Bräcke kommun, 63,1 procent. Detta är dock fortfarande valnattssiffror, valdeltagandet kommer att öka när onsdagsdistrikten räknas.

Valdistrikten med högst valdeltagande i Jämtland är alltså Brittsbo-Lugnviksstrand och Ås Södra i Krokoms kommun, där 91,9 procent av de röstberättigades röster har räknats. Lägst är det i Gällö-Sundsjö-Pilgrimstad i Bräcke kommun, 61,8 procent.

Här är valdistriktet med högst valdeltagande i riksdagsvalet

I riket som helhet ligger valdeltagandet på 80,3 procent, när uppsamlingsdistrikten återstår att räkna. Det är 1 procentenheter lägre än vid motsvarande tidpunkt vid valet 2022. Tjörn är just nu – efter valnatträkningen – den kommun som har det högsta valdeltagandet i landet, 87,3 procent. Andelen är lägst i Haparanda kommun (58,8 procent).

På valdistriktsnivå har 102 Kyrkbacken i Västerås kommun högst valdeltagande i Sverige, 95 procent. Lägst valdeltagande finns i Väsbyskogen Västra i Upplands Väsby kommun (43,5 procent).

Valdeltagande per valdistrikt i Östersund
Valdeltagande Förändring
Brittsbo-Lugnviksstrand 91,9 % +1,2
Marieby med landsbygd 90,4 % +3,6
Västra Frösön 89,4 % ±0,0
Norr 89,3 % −0,3
Odensala Nedre 89,2 % +0,3
Orrviken med landsbygd 88,9 % +1,4
Odensala Övre 88,8 % +1,1
Karlslund 87,3 % +3,6
Erikslund-Övre Blomängen 86,7 % −0,1
Norra Frösön-Lövsta 86,1 % +0,6
Häggenås med landsbygd 85,8 % +2,1
Torvalla By-Ope 85,4 %
Odensala Tavelbäcken 85,1 % +1,8
Södra Valla-Mjälle 85,0 % −1,3
Hornsberg Övre 84,9 % +3,3
Torvalla Fjällmon 84,5 %
Lugnviks Centrum 84,2 % +3,5
Nedre Blomängen 84,2 % +2,5
Brunflo Södergård 83,9 % +2,0
Frösödal 83,7 % +1,9
Lit med landsbygd 83,7 %
Östberg 83,3 % +0,6
Södra Odenslund 83,1 % +0,3
Östersund övre centrum 82,9 % +5,7
Storsjöstrand-Odensvik-Fagervallen 82,7 % −1,7
Fåker-Tandsbyn med landsbygd 82,3 % −0,2
Universitetet 81,7 % +3,6
Marielund-Odenskog 81,5 % +2,8
Norra Odenslund 81,5 % +2,3
Centrala Lit 81,4 %
Sjukhusområdet 81,4 % +2,5
Söder 81,4 % +3,0
Brunflo Änge 81,2 % −1,7
Brunflo Storviken 81,1 % −1,5
Eriksberg-Solliden-Fyrvalla 80,3 % +2,0
Hornsberg Nedre 80,1 % +1,4
Östersund nedre centrum 79,6 % +0,2
Torvalla Skogsmon 78,2 % +3,5
Körfältet 76,0 % +2,2
Torvalla Ängsmon 74,2 % −3,2
Torvalla Centrum 73,6 % +6,2
Valdeltagande i Jämtland efter valnattsräkningen
Valdeltagande Förändring
Krokom 83,8 % −1,1
Östersund 83,6 % +1,2
Strömsund 79,3 % +1,4
Åre 78,9 % −2,7
Härjedalen 78,2 % +0,5
Berg 76,1 % +2,2
Ragunda 72,8 % −8,0
Bräcke 63,1 % −14,4
Valdistrikten med högst valdeltagande i landet
Kommun Valdeltagande Förändring
102 Kyrkbacken Västerås 95,0 % +12,9
Rynninge Örebro 94,7 % +1,8
Trummenäs Karlskrona 94,7 % +0,9
Ältadalen, Södra Hedvigslund Nacka 94,0 % −1,2
Fridhem Gävle 93,6 % +3,1
Ås-Kållerstad Gislaved 93,5 % +2,2
Adolfsberg västra Örebro 93,4 %
Norrlandet-Utvalnäs Gävle 93,3 %
Lekeryd-Järsnäs-Svarttorp Jönköping 93,3 %
Johannelund 4 (Ånestad) Linköping 93,3 % ±0,0
Hjärup Södra Staffanstorp 93,2 % +2,1
Bromma 25 Karsvikshage Stockholm 93,1 % −1,6
Bromma 18 Södra Ängby Stockholm 93,1 % +0,8
Sandared Östra Borås 93,0 % +1,9
Torna Hällestad Lund 92,9 % +2,1
Sunnanå S Skellefteå 92,8 %
Ekerö 10 Sandudden Ekerö 92,8 % +0,5
Berga 5 (Vidingsjö N) Linköping 92,8 % +0,2
Saltvik-Mockebo Oskarshamn 92,8 %
Sofia 10 Vintertullen Stockholm 92,8 %
Valdistrikten med lägst valdeltagande i landet
Kommun Valdeltagande Förändring
Väsbyskogen Västra Upplands Väsby 43,5 % −34,9
Norra Nyberg Järfälla 46,2 % −7,8
Kista 19 Kista Ö Stockholm 46,5 %
Albydalen C/Rotemannen Botkyrka 48,4 % +3,1
Ekerö 5 Närlunda Ekerö 49,1 % −42,0
Spånga 22 Rinkebysvängen Ö Stockholm 50,2 % +8,8
Albyberget V/Tingstorget Botkyrka 51,9 % +3,8
Albydalen Ö Botkyrka 52,3 % +4,3
Grantorp östra Huddinge 52,3 % −0,5
Spånga 12 Nydal Stockholm 52,4 % +2,9
Skärholmen 16 Vårbergs IP Stockholm 52,6 %
Haparanda Södra Haparanda 52,8 % −6,9
Haparanda Norra Haparanda 53,1 % −3,6
Stora Ursvik Forskningsringen Sundbyberg 53,3 %
Nordöstra Göteborg, Lövgärdet C Göteborg 53,7 %
Nordöstra Göteborg, Eriksbo Östra Göteborg 53,8 % +7,4
Hageby Centrum Norrköping 53,9 % +5,2
Södertälje 32 Hovsjö södra Södertälje 54,3 % +7,9
Haninge 33 Jordbro SV Haninge 54,6 % +2,9
Spånga 17 Rinkebysvängen N Stockholm 54,6 % +9,1
Valdistrikten med högst valdeltagande i Jämtland
Kommun Valdeltagande Förändring
Brittsbo-Lugnviksstrand Östersund 91,9 % +1,2
Ås Södra Krokom 91,9 % +0,5
Marieby med landsbygd Östersund 90,4 % +3,6
Västra Frösön Östersund 89,4 % ±0,0
Norr Östersund 89,3 % −0,3
Odensala Nedre Östersund 89,2 % +0,3
Ås Norra Krokom 88,9 % −0,2
Orrviken med landsbygd Östersund 88,9 % +1,4
Odensala Övre Östersund 88,8 % +1,1
Karlslund Östersund 87,3 % +3,6
Valdistrikten med lägst valdeltagande i Jämtland
Kommun Valdeltagande Förändring
Gällö-Sundsjö-Pilgrimstad Bräcke 61,8 % −17,4
Kälarne Bräcke 63,1 % −15,1
Bräcke-Bodsjö Bräcke 64,5 % −11,0
Fors Ragunda 69,9 % −9,6
Döviken Ragunda 70,5 % −7,6
Hammaren Ragunda 71,5 % −6,6
Svenstavik-Vigge-Gillhov Berg 71,7 % +0,9
Duved Västra Åre 72,5 %
Järpen Åre 72,5 % −6,7
Torvalla Centrum Östersund 73,6 % +6,2

———————————————————–
Klicka här – länk till originalinlägget

Källa: Newsworthy (Östersund)
———————————————————–

redaktiongt