När valnattens första, preliminära rösträkning är klar i Östersund ser det ut som att Socialdemokraterna gör ett historiskt dåligt kommunfullmäktigeval i Östersund.

Efter valnattens preliminära rösträkning har Socialdemokraterna fått 34,8 procent av rösterna i valet till kommunfullmäktige i Östersund. Det är en minskning med 3 procentenheter från 2022 års resultat. Det är ett av partiets sämsta
resultat, historiskt sett.

Resultatet gör Socialdemokraterna till det största
partiet i årets kommunval i Östersunds kommun. Så har det sett ut varje val sedan 1973.

Socialdemokraternas resultat i kommunvalen genom tiderna
Valår Andel Rank
2026 34,8 % 1:a
2022 37,83 % 1:a
2018 29,63 % 1:a
2014 35,48 % 1:a
2010 39,54 % 1:a
2006 39,19 % 1:a
2002 38,37 % 1:a
1998 37,80 % 1:a
1994 46,60 % 1:a
1991 41,79 % 1:a
1988 46,98 % 1:a
1985 47,80 % 1:a
1982 49,37 % 1:a
1979 47,96 % 1:a
1976 44,85 % 1:a
1973 45,23 % 1:a

21 mandat i kommunfullmäktige

Om resultatet står sig ger det Socialdemokraterna 21 mandat
i Östersunds kommunfullmäktige. Efter förra valet fick partiet 23 mandat.

Kommunfullmäktige i Östersund kommer den här
mandatperioden ha totalt 61 platser, lika många som förra mandatperioden. Det finns en spärr på 2 procent
för att ta mandat i Östersunds kommun.

Socialdemokraterna ser ut att ta plats i samtliga 286 hittills räknade kommuner efter årets val. Totalt ökar Socialdemokraterna sin andel av mandaten i 51 kommuner, och minskar i 171 kommuner.

Här gick Socialdemokraterna bäst – och sämst

Allra bäst gick det för Socialdemokraterna i valdistriktet Torvalla Centrum
med 46,7 procent av rösterna,
och sämst i Lit med landsbygd, 22,1 procent.

Valdistrikt Resultat Förändring Antal röster på S Placering
Torvalla Centrum 46,7 % −3,3 400 1:a
Torvalla Fjällmon 45,5 % ej jämförbart 550 1:a
Marielund-Odenskog 44,2 % −1,7 323 1:a
Lugnviks Centrum 44,1 % −3,9 469 1:a
Körfältet 44,0 % +2,0 395 1:a
Torvalla Skogsmon 39,9 % −2,3 279 1:a
Odensala Tavelbäcken 39,5 % −4,1 455 1:a
Odensala Övre 39,5 % −3,5 442 1:a
Brunflo Södergård 39,1 % −2,2 354 1:a
Nedre Blomängen 38,9 % −3,0 323 1:a
Brittsbo-Lugnviksstrand 38,7 % −1,4 366 1:a
Erikslund-Övre Blomängen 38,0 % −6,3 408 1:a
Brunflo Änge 37,6 % −2,3 332 1:a
Södra Odenslund 37,5 % −2,4 366 1:a
Odensala Nedre 37,5 % −2,0 525 1:a
Torvalla Ängsmon 36,6 % −1,4 302 1:a
Söder 36,4 % −0,6 353 1:a
Södra Valla-Mjälle 36,3 % −6,2 457 1:a
Brunflo Storviken 35,8 % −4,4 484 1:a
Sjukhusområdet 35,6 % −5,6 342 1:a
Torvalla By-Ope 35,1 % ej jämförbart 350 1:a
Storsjöstrand-Odensvik-Fagervallen 34,6 % −2,3 485 1:a
Östersund nedre centrum 34,5 % −1,3 436 1:a
Karlslund 33,8 % −1,9 323 1:a
Hornsberg Övre 33,8 % −1,3 248 1:a
Universitetet 33,2 % −1,2 378 1:a
Hornsberg Nedre 32,2 % −6,1 246 1:a
Frösödal 32,2 % −5,9 320 1:a
Norra Odenslund 32,1 % −3,0 335 1:a
Centrala Lit 31,6 % ej jämförbart 286 2:a
Västra Frösön 30,9 % −2,9 321 1:a
Norr 30,5 % −4,6 283 1:a
Östberg 30,4 % −4,1 273 1:a
Fåker-Tandsbyn med landsbygd 30,4 % −3,9 372 1:a
Norra Frösön-Lövsta 29,7 % −6,8 454 1:a
Eriksberg-Solliden-Fyrvalla 29,6 % −4,0 358 1:a
Östersund övre centrum 29,0 % −0,7 264 1:a
Häggenås med landsbygd 27,0 % −3,1 196 1:a
Marieby med landsbygd 25,1 % −2,7 284 2:a
Orrviken med landsbygd 23,6 % −2,2 221 2:a
Lit med landsbygd 22,1 % ej jämförbart 247 2:a
Så gick det för Socialdemokraterna i övriga länet
Kommun Resultat Förändring Placering
Ragunda 37,5 % −0,4 1:a
Berg 36,7 % −2,9 1:a
Bräcke 35,5 % −0,3 1:a
Östersund 34,8 % −3,0 1:a
Strömsund 31,9 % −4,9 1:a
Härjedalen 28,8 % +1,2 1:a
Åre 21,9 % −4,0 1:a
Krokom 21,1 % −7,8 2:a

———————————————————–
Klicka här – länk till originalinlägget

Källa: Newsworthy (Östersund)
———————————————————–

redaktiongt