När valnattens första, preliminära rösträkning är klar i Östersund ser det ut som att Moderaterna gör ett historiskt bra kommunfullmäktigeval i Östersund.

Efter valnattens preliminära rösträkning har Moderaterna fått 18,1 procent av rösterna i valet till kommunfullmäktige i Östersund. Det är en ökning med 2,9 procentenheter från 2022 års resultat. Det är ett av partiets bästa
resultat, historiskt sett.

Resultatet gör Moderaterna till det näst största
partiet i årets kommunval i Östersunds kommun, efter Socialdemokraterna.

Moderaternas resultat i kommunvalen genom tiderna
Valår Andel Rank
2026 18,1 % 2:a
2022 15,24 % 2:a
2018 15,49 % 3:e
2014 19,51 % 2:a
2010 19,88 % 2:a
2006 16,06 % 3:e
2002 9,77 % 4:e
1998 13,71 % 3:e
1994 12,14 % 3:e
1991 16,56 % 3:e
1988 12,62 % 3:e
1985 15,87 % 2:a
1982 16,15 % 3:e
1979 13,21 % 3:e
1976 10,31 % 3:e
1973 9,97 % 3:e

Elva mandat i kommunfullmäktige

Om resultatet står sig ger det Moderaterna elva mandat
i Östersunds kommunfullmäktige. Efter förra valet fick partiet nio mandat.

Kommunfullmäktige i Östersund kommer den här
mandatperioden ha totalt 61 platser, lika många som förra mandatperioden. Det finns en spärr på 2 procent
för att ta mandat i Östersunds kommun.

Moderaterna ser ut att ta plats i samtliga 286 hittills räknade kommuner efter årets val. Totalt ökar Moderaterna sin andel av mandaten i 162 kommuner, och minskar i 57 kommuner.

Här gick Moderaterna bäst – och sämst

Allra bäst gick det för Moderaterna i valdistriktet Östersund övre centrum
med 24,9 procent av rösterna, och sämst i Torvalla Centrum, 10,4 procent.

Valdistrikt Resultat Förändring Antal röster på M Placering
Östersund övre centrum 24,9 % +2,9 226 2:a
Norr 24,4 % +3,5 226 2:a
Marieby med landsbygd 23,7 % +2,8 268 3:e
Brunflo Storviken 22,5 % +5,6 304 2:a
Brittsbo-Lugnviksstrand 22,3 % +3,2 211 2:a
Söder 21,1 % +5,1 205 2:a
Lit med landsbygd 20,7 % ej jämförbart 232 3:e
Norra Odenslund 20,3 % +2,6 212 2:a
Odensala Nedre 20,2 % +2,3 282 2:a
Karlslund 19,6 % +0,9 187 2:a
Brunflo Änge 19,6 % +5,8 173 2:a
Storsjöstrand-Odensvik-Fagervallen 19,3 % +1,8 271 2:a
Östersund nedre centrum 19,1 % +2,1 241 2:a
Norra Frösön-Lövsta 19,1 % +1,2 292 2:a
Östberg 18,9 % +5,1 170 2:a
Universitetet 18,5 % +5,1 211 2:a
Odensala Övre 18,2 % +4,7 204 2:a
Södra Valla-Mjälle 18,2 % +4,8 229 2:a
Torvalla By-Ope 18,2 % ej jämförbart 181 2:a
Västra Frösön 18,1 % +1,2 188 3:e
Brunflo Södergård 18,1 % +3,0 164 2:a
Lugnviks Centrum 18,0 % +5,5 191 2:a
Södra Odenslund 17,7 % +1,7 173 2:a
Erikslund-Övre Blomängen 17,5 % +2,7 188 2:a
Hornsberg Övre 17,3 % +0,4 127 2:a
Sjukhusområdet 17,0 % +5,1 163 2:a
Eriksberg-Solliden-Fyrvalla 16,9 % +1,8 204 3:e
Nedre Blomängen 16,8 % +2,3 140 2:a
Odensala Tavelbäcken 16,7 % +0,4 192 2:a
Frösödal 16,6 % +1,2 165 3:e
Torvalla Skogsmon 16,6 % +3,8 116 2:a
Marielund-Odenskog 16,3 % +2,5 119 2:a
Orrviken med landsbygd 16,1 % +2,4 151 3:e
Fåker-Tandsbyn med landsbygd 16,0 % +3,7 196 3:e
Hornsberg Nedre 15,6 % +1,2 119 2:a
Torvalla Ängsmon 15,2 % +4,0 125 3:e
Torvalla Fjällmon 13,4 % ej jämförbart 162 2:a
Häggenås med landsbygd 13,4 % +1,6 97 4:e
Körfältet 11,7 % +2,2 105 2:a
Centrala Lit 11,3 % ej jämförbart 102 4:e
Torvalla Centrum 10,4 % +2,1 89 4:e
Så gick det för Moderaterna i övriga länet
Kommun Resultat Förändring Placering
Strömsund 31,8 % +10,3 2:a
Berg 27,7 % +1,3 2:a
Bräcke 20,9 % +7,0 2:a
Härjedalen 20,8 % +5,7 2:a
Östersund 18,1 % +2,9 2:a
Krokom 15,9 % +0,2 3:e
Åre 15,0 % +3,8 4:e
Ragunda 9,5 % +3,4 4:e

———————————————————–
Klicka här – länk till originalinlägget

Källa: Newsworthy (Östersund)
———————————————————–

redaktiongt