I slutet av september lanseras Luncha lokalt. Inför premiären erbjuds restauranger ett förmånligt uppstartserbjudande.

Nu lanserar Boden Gratistidning den nya plattformen “Luncha lokalt”. Här kan Bodensarna enkelt hitta dagens luncher och aktuell information från restauranger i Boden. Tekniken och databasen bakom tjänsten är utvecklad av Textalk AB.

Boden Gratistidnings lokala webbplats och i Boden Gratistidnings app samlas traktens lunchutbud på ett och samma ställe. Genom att välja ort kan användaren snabbt se dagens rätter, öppettider och kontaktuppgifter samt spara sina favoritrestauranger.

– Med Luncha lokalt vill vi göra det enklare att hitta en bra lunch och samtidigt skapa en stark lokal marknadsplats för restaurangerna. Det ska vara smidigt för både gäster och restauranger, säger Monica Stubé på Boden Gratistidning.

För restaurangerna är Luncha lokalt mer än en digital meny. Via plattformen kan de enkelt uppdatera sina lunchmenyer, administrera erbjudanden och hålla informationen om verksamheten aktuell. Tjänsten kommer också att ge restaurangerna fler möjligheter att kommunicera med lokala gäster och lyfta sina luncher.

Menyer och erbjudanden kan publiceras digitalt på tidningens sajt och i appen. Luncha lokalt marknadsförs även i Boden Gratistidnings papperstidning, vilket ger restaurangerna möjlighet att nå ut genom flera lokala kanaler.

Tekniken och den gemensamma restaurangdatabasen är framtagen av Textalk AB, som har lång erfarenhet av digitala plattformar och lösningar för mediebranschen.

– Kombinationen av den lokala gratistidningens starka räckvidd och en användarvänlig digital plattform skapar stora möjligheter. Läsarna får en bättre överblick över lunchutbudet, samtidigt som restaurangerna får ett enkelt verktyg för att nå fler gäster, säger Tobias Blomqvist på Textalk AB.

Målet med Luncha lokalt är tydligt: att göra det lättare att hitta dagens lunch och lokala erbjudanden – och samtidigt hjälpa traktens restauranger att synas, stärka sin lokala närvaro och nå fler gäster.

Exempel: Inloggat läge för köket. Lägg in rätter, pris och vad som ingår. Kopiera till flera dagar med ett klick.

För mer information, kontakta:

Tobias Blomqvist
Tobias@textalkgroup.com
073 303 90 71

 

redaktiongt