När valnattens första, preliminära rösträkning är klar i Östersund ser det ut som att Centerpartiet får 16,2 procent av rösterna. I valdistriktet Centrala Lit lockade de omkring var tredje väljare.

Efter valnattens preliminära rösträkning har Centerpartiet fått 16,2 procent av rösterna i valet till kommunfullmäktige i Östersund. Det är en ökning med 1,9 procentenheter från 2022 års resultat. Det är en bit från partiets starkaste kommun, Överkalix, där de fick 49,1 procent i lokalvalet.

Resultatet gör Centerpartiet till det tredje största
partiet i årets kommunval i Östersunds kommun, efter Socialdemokraterna och Moderaterna.

Centerpartiets resultat i kommunvalen genom tiderna
Valår Andel Rank
2026 16,2 % 3:e
2022 14,33 % 3:e
2018 22,28 % 2:a
2014 13,61 % 3:e
2010 17,01 % 3:e
2006 21,47 % 2:a
2002 24,05 % 2:a
1998 22,54 % 2:a
1994 21,29 % 2:a
1991 18,32 % 2:a
1988 15,92 % 2:a
1985 15,52 % 3:e
1982 19,95 % 2:a
1979 22,71 % 2:a
1976 28,82 % 2:a
1973 29,97 % 2:a

Tio mandat i kommunfullmäktige

Om resultatet står sig ger det Centerpartiet tio mandat
i Östersunds kommunfullmäktige. Efter förra valet fick partiet nio mandat.

Kommunfullmäktige i Östersund kommer den här
mandatperioden ha totalt 61 platser, lika många som förra mandatperioden. Det finns en spärr på 2 procent
för att ta mandat i Östersunds kommun.

Centerpartiet ser ut att ta plats i samtliga 286 hittills räknade kommuner efter årets val. I en kommun kommer de in efter att ha saknat mandat sist, och i en kommun förlorar de sin plats
i och med årets val, om de preliminära resultaten står sig. Totalt ökar Centerpartiet sin andel av mandaten i 71 kommuner, och minskar i 87 kommuner.

Här gick Centerpartiet bäst – och sämst

Allra bäst gick det för Centerpartiet i valdistriktet Centrala Lit
med 33,2 procent av rösterna, och sämst i Torvalla Centrum, 5,1 procent.

Valdistrikt Resultat Förändring Antal röster på C Placering
Centrala Lit 33,2 % ej jämförbart 301 1:a
Orrviken med landsbygd 28,7 % +4,1 268 1:a
Lit med landsbygd 27,1 % ej jämförbart 304 1:a
Marieby med landsbygd 26,0 % +5,2 294 1:a
Häggenås med landsbygd 25,5 % +0,2 185 2:a
Västra Frösön 23,8 % +4,9 247 2:a
Eriksberg-Solliden-Fyrvalla 20,9 % +4,7 253 2:a
Fåker-Tandsbyn med landsbygd 20,7 % +0,9 253 2:a
Frösödal 19,8 % +4,5 197 2:a
Norr 18,5 % +2,6 172 3:e
Norra Frösön-Lövsta 18,2 % +4,2 278 3:e
Brittsbo-Lugnviksstrand 17,8 % +3,3 168 3:e
Karlslund 17,7 % +2,6 169 3:e
Södra Valla-Mjälle 17,2 % +4,6 216 3:e
Östberg 17,1 % +2,0 154 3:e
Erikslund-Övre Blomängen 16,2 % +2,8 174 3:e
Hornsberg Övre 15,4 % +4,6 113 3:e
Nedre Blomängen 15,2 % +2,2 126 3:e
Torvalla By-Ope 15,2 % ej jämförbart 151 3:e
Hornsberg Nedre 14,8 % +3,7 113 3:e
Odensala Nedre 14,7 % +0,3 206 3:e
Brunflo Södergård 14,7 % +0,9 133 3:e
Brunflo Änge 14,7 % −0,5 130 3:e
Södra Odenslund 14,6 % +2,5 143 3:e
Söder 14,4 % +2,0 140 3:e
Storsjöstrand-Odensvik-Fagervallen 14,3 % +2,4 200 3:e
Brunflo Storviken 14,3 % +2,1 194 3:e
Odensala Tavelbäcken 13,9 % +2,0 160 3:e
Östersund nedre centrum 13,1 % +0,2 166 3:e
Sjukhusområdet 12,7 % +1,9 122 3:e
Norra Odenslund 12,6 % +1,3 132 3:e
Odensala Övre 12,5 % −0,4 140 3:e
Östersund övre centrum 12,3 % −0,4 112 3:e
Torvalla Fjällmon 10,8 % ej jämförbart 130 3:e
Universitetet 10,7 % −1,5 122 4:e
Lugnviks Centrum 10,7 % +2,5 114 4:e
Marielund-Odenskog 10,5 % +0,3 77 3:e
Torvalla Skogsmon 9,1 % +1,2 64 4:e
Körfältet 8,7 % −2,4 78 5:e
Torvalla Ängsmon 8,4 % +2,5 69 5:e
Torvalla Centrum 5,1 % −1,8 44 5:e
Så gick det för Centerpartiet i övriga länet
Kommun Resultat Förändring Placering
Krokom 26,7 % +3,5 1:a
Ragunda 20,6 % −3,7 2:a
Åre 17,4 % +1,1 3:e
Östersund 16,2 % +1,9 3:e
Berg 15,4 % +4,4 3:e
Härjedalen 11,4 % −0,9 4:e
Strömsund 9,9 % −2,6 4:e
Bräcke 8,7 % −14,0 5:e

———————————————————–
Klicka här – länk till originalinlägget

Källa: Newsworthy (Östersund)
———————————————————–

redaktiongt